Pronájem fotokrytu na focení dravců a krkavců

komerčního charakteru na vlastní produkty, provozovaný eshop, zboží pro pobyt v přírodě apod.
Pravidla fóra
Určeno pro komerční oznámení. Vázáno na dobrovolný příspěvek na provoz fóra.

Re: Pronájem fotokrytu na focení dravců a krkavců

Příspěvekod michy » 02 bře 2016, 17:40

V tomot souhlasím s Martinem, už jsem četl i spoustu zahrančních článků, že lákání ptáků na nahrávku je vysoce neetické a mělo by se zakázat, případně také uvádět.
michy
VIP

Vlastním jménem: Jiří Míchal

Příspěvekod libor, makov » 02 bře 2016, 17:52

XAXAP píše:Ta debata reprezentuje, bohužel, neschopnost vést dobrou debatu.
Místo toho, aby se různými otázkami řezal mecanův dost komplexní návrh nebo rozšiřoval v kontextu nebo se objevovaly třeba jiné, komplexní návrhy, se tady postují úzké finální pohledy jednotlivců následně dobetonované argumenty, které jsou bohužel často paušalizacemi. Tak se smrskla na téma plot. Škoda.

Mně by se líbilo, kdyby se do té debaty více zapojil motiv, tedy účel fotografie. Jinak řečeno: co se má s tou fotkou dít dále? Aspoň by se vymetlo to velmi zbytečné vymezování se. A možná by se i přestalo argumentovat en bloc. Oboje je podle mě chyba.

Jo a ještě doplním jednu otázku. Furt se tady skloňuje etika. Asi by neměla vypadnout. Jakou má fotka divokého zvířete hodnotu, když jsem ho ve volném prostoru vyhledával a přibližoval se a tím ho i logicky plašil, stresoval, nutil k útěku, versus fotka zvířete z workshopu, které je na kaptivitu zvyklé, zvyklé na lidi a tedy nestresované? Možná stačí jen hodnotit míru rizika. Jistě se bude i velmi zásadně lišit u jednotlivých druhů. Ty otázky berte jako iniciaci uvažování etickým řezem tématem.

Netýká se to přímo tématu, ale reagovat musím, chci. Na větu "fotka zvířete z workshopu, které je na kaptivitu zvyklé, zvyklé na lidi a tedy nestresované". NESTESOVANÉ, NO TO SNAD NE! Na téma WS se zvířaty reaguji hned a asi jako jeden z mála jsem možná i některým z vás, nevím, napsal pod různé fotky z WS můj názor - týrání zvířat za účelem zisku!
Dovolím si odbočit, se zvířaty dělám více než 40 let, za tu dobu jsem měl již ledacos, od savců, kun, lišek, srnčat, vyder, přes ptáky všelijakých druhů. Víc než 20 let jsem s dravci létal a posledních 23 let mi v záchranné stanici prošlo rukama několik tisíc zvířat. Proto, když vidím zbědovanou sovu pálenou s polozavřenýma očima, v dešti, posazenou na různých nesmyslech, kamenných náhrobcích, skalách.., otvírá se mi kudla v kapse. Pod fotkou je ještě většinou řada komentářů o "nádherné sově a neskutečné atmosféře". Komentující se rozplývají a já šílím - a komentuji. Stejně tak jsem s řadou lidí, kteří bohužel stále dělají WS se zvířaty mluvil a přesvědčoval je, ať toho nechají. Někteří ubrali, jiní noví začínají..Vím, nedá se paušalizovat, některá zvířata, zvláště savci, si často víceméně dělají co chtějí a jejich "ošetřovatel" je mnohdy spíše v pozici statika - doufá, že se liška, kuna, vydra, prase vrátí. Měl jsem mj. dvě malé vydry a na říčkách je učil lovit ryby a vím, že si ve většině času dělaly, co chtěly. U jiných, zvláště některých druhů sov je to téměř jen o hladu a řeči o tom, že se strašně těší na létání před skupinou fotografů a jejich blesků je nesmysl! No a nikomu to nevadí, stále to běží, všichni tomu tleskají, já ne. Se zvířaty dělám celý život a řada lidí si je u mě při různých příležitostech i fotila, nikdy to ale nebylo za peníze.

Takže, když se řeší, jestli wild nebo no wild, raději bych, aby to bylo NO WS...
libor, makov
vzácný host

Vlastním jménem: libor šejna

Příspěvekod donbas » 02 bře 2016, 18:01

michy píše:V tomot souhlasím s Martinem, už jsem četl i spoustu zahrančních článků, že lákání ptáků na nahrávku je vysoce neetické a mělo by se zakázat, případně také uvádět.

Ano, uvádět by se to mělo. Konkrétně ale u tvých fotek ochočených zvířat na různých fotoservrech, Jirko, právě tato skutečnost pod fotkou chybí.

Libore, díky, že jsi napsal co jsi napsal.
donbas
zkušený protahující

Vlastním jménem: Martin Žatka

Příspěvekod Frca » 02 bře 2016, 18:03

Jsem z toho jelen, možná jelenec... Přijde mi, že se z jednoduché otázky stává složitý monstrozní proces. Pokud je wild focení o focení divokých zvířat, tak by to tak mělo být. Divoký kůň v oboře je divoký jen v názvu vlákna. Ať už žere z ruky, nebo nežere. Etiku focení netřeba podceňovat, ale jaký má vliv na posuzování wild newild? Lákání ptáků na nahrávku je samozřejmě ošemetné a zcela jistě by se mělo dělat s rozumem a s ohledem především na lákaný objekt. Ale v mých očích rozhodně nemá vliv na posuzování toho, co je a co není wild. Pořád přece fotíme volně žijícího živočicha, i když přechytračeného moderní technikou. Už když to píšu vím, že další pisatel může mít úplně jiný názor. Takže tato debata bude buď nekonečná, nebo přestane být zajímavá omíláním toho samého pořád dokola. Nikdo mi ale nevymluví, že workshop by měl být na to, abych se naučil fotit, nastavovat techniku, komponovat... upravovat. Ale opravdu někdo může mít radost z vynikající workshopovky větší, než z dobré wild fotky? Možná PS, ale tady snad ne. Takže za mě, klidně se podívám na fotky z workshopu v příslušném vlákně, stejně tak na oborovky nebo fotky ze ZOO, ale ne bednu bych je opravdu nedával! A poslední věc, nemyslím si, že zvíře na workshopu je nestresované a nebo dokonce spokojené. To bude vždycky víc ten tvor, kterého jsem sice vyplašil, ale on mohl svobodně prchnout...
Canon Eos 450d,manuální Exakta 500mm,f8 ,Tamron SP 70-300mm F4-5,6 Di VC USD
Frca
VIP

Vlastním jménem: František Kroupa

Příspěvekod Siplace » 02 bře 2016, 18:18

Frca píše:Nikdo mi ale nevymluví, že workshop by měl být na to, abych se naučil fotit, nastavovat techniku, komponovat... upravovat. Ale opravdu někdo může mít radost z vynikající workshopovky větší, než z dobré wild fotky? Možná PS, ale tady snad ne. Takže za mě, klidně se podívám na fotky z workshopu v příslušném vlákně, stejně tak na oborovky nebo fotky ze ZOO, ale ne bednu bych je opravdu nedával! A poslední věc, nemyslím si, že zvíře na workshopu je nestresované a nebo dokonce spokojené. To bude vždycky víc ten tvor, kterého jsem sice vyplašil, ale on mohl svobodně prchnout...

No moc nesouhlasím s tím WS. Byť jsem na aranžovaném focení nikdy nebyl (právě proto, že by mi chyběl ten pocit, že jsem zvíře "ulovil"), chápu, že pro některé je to cesta jak se dostat k hezkým a atraktivním fotografiím krásných zvířat. Je zde plno zkušených fotografů, kteří pravidelně jezdí na WS a nebo ho sami pořádají. Rozhodně to není za účelem, aby se něco naučili. Stres zvířete je spíše daný tím jak se k němu při WS chová majitel. Když jsme fotili Blondýna, nezdálo se, že by byl nějak vystrašený.... spíše naopak... :)
Nikon D810, Nikon D7100, Nikkor 400mm f/2.8D AF-S II + TC-14E, TC-17E, Nikon 105mm f/2,8 G AF-S Micro IF-ED VR, Nikon AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR, Nikon AF 50mm f/1,8D, Nikon SB-700,
http://www.wildlife-foto.cz
Siplace
VIP

Vlastním jménem: Jiří Vondráček

Příspěvekod XAXAP » 02 bře 2016, 18:20

Libore, rychleji píšeš než myslíš a dokázal jsi si to sám. Zpaušalizoval jsi fotku nějaké sovy a hned vzápětí tu paušalizaci připouštíš.
A o tom byl můj koment nejvíc.
Dobrá debata dokáže odlišovat jednu věc od druhé. A nevytváří se betonovej eintopf.
Mimochodem, pokud 40 let pracuješ se zvířaty, tak bys mohl vědět, že zvířata stejného druhu mají své rozdílné povahy. Mají k tomu k dispozici mozkové části. To platí pro savce i ptáky.
Sám jsem taky kritizoval blbě vedené workshopy, kdy i na fotkách bylo patrné, že to to zvíře sere. To ale ZDALEKA nejsou všechny.
Tak, prosím, nepaušalizujme a dobře pojmenovávejme.

A ještě jedna úvaha mě napadla k tématu.

Když je zvíře ve velké ohradě, kde se živí samo, schovává, rozmnožuje, prostě se chová přirozeně, tak ten plot je pouze prostředkem zjednodušení k pořízení fotky (zvláště u zvířat, kterým je lidská přítomnost docela fuk). I vnadění, nahrávka, průvodce atd. je zjednodušením. Mimochodem tu linii obtížnosti sledují dosud všechny články, které jsem na téma wild-newild četl. Více či méně otevřeně ji prezentuje i mnoho zdejších autorů. Kde je správný level?
Ná-RYS - Boko-RYS - Půdo-RYS ... všude samej RYS ... a některé znám jménem :-)
Nikon D750, Nikon 400 2.8 FL VR, konvertory N TC20III a TC14III, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Vlastním jménem: Martin Tomáš

Příspěvekod michy » 02 bře 2016, 18:25

donbas píše:
michy píše:V tomot souhlasím s Martinem, už jsem četl i spoustu zahrančních článků, že lákání ptáků na nahrávku je vysoce neetické a mělo by se zakázat, případně také uvádět.

Ano, uvádět by se to mělo. Konkrétně ale u tvých fotek ochočených zvířat na různých fotoservrech, Jirko, právě tato skutečnost pod fotkou chybí.

Libore, díky, že jsi napsal co jsi napsal.

Nemáš pravdu, u většiny fotek mám link na článek jak fotka vznikla, případně jsou zařazeny v albu, kde je to z názvu poznat, atd..
michy
VIP

Vlastním jménem: Jiří Míchal

Příspěvekod XAXAP » 02 bře 2016, 18:32

donbas: Proto jsem do té debaty taky chtěl vtáhnout motiv. Pokud Jirka fotí v Tierfreigelände v Bavorském lese nebo na WS a jeho cílem je prezentovat focené zvíře, nebo fotografickou techniku nebo skilly, nikoliv ukázat, jaký je dobrý stopař, nevidím v tom žádný problém. A rozmělňovat třeba v článku hlavní téma nějakejma odbočkama ke vzniku té fotky jen proto, že to pár lidí z komunity s potřebou se vymezovat stylem "tohle já nedělám!!!" je pro auditorium naprosto nezajímavé.
Ono taky to "tohle já nedělám!!!" čpí ještě dodatkovým "tohle já nedělám, takže jsem lepší!!!" : evil:
Nikon D750, Nikon 400 2.8 FL VR, konvertory N TC20III a TC14III, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Příspěvekod XAXAP » 02 bře 2016, 18:44

Frca píše:A poslední věc, nemyslím si, že zvíře na workshopu je nestresované a nebo dokonce spokojené. To bude vždycky víc ten tvor, kterého jsem sice vyplašil, ale on mohl svobodně prchnout...

Franto, u tohohle by mě zajímalo, z čeho názorově vycházíš?

Slovo "svoboda" nebo "svobodné" atd. moc do zvířecí říše až na výjimky nepatří. Je totiž součástí kognitivity ze značné části racionální, pravděpodobně je utvářena kombinací neo-kortexu a předního laloku. Podobnou dispozici mají asi pouze primáti z čeledi hominidae.
Oproti tomu stresová reakce je produktem mozkového kmene, takže to platí pro všechny strunatce.
XAXAP
VIP

Příspěvekod Frca » 02 bře 2016, 19:06

Já taky na workshopu nikdy nebyl, ale ne z přesvědčení, prostě mě to neláká. Nemám tudíž ani představu, jestli se workshopu účastní jen nějaká hendikepovaná zvířata, nebo jsou to sokolnicky vedení ptáci a savci jen tak chovaní v zajetí. Jasně že pokud to někomu udělá radost a naplní ho to, je to nejlepší cesta k dokonalé fotce, které ale přece naprosto chybí to přirozené.... Letovku orla, který se obratem vrací sokolníkovi na rukavici, nebo lišky na pařízku, která je následně odvedena svým chovatelem... to je jen o technice. Nic jiného zásadní vliv na kvalitu fotky nemá, 15 lidí s různou technikou vyfotí ten samý snímek. Co bych tam vlastně s tím svým ořezávátkem dělal :-)
No a k tomu, jak se fotografované objekty cítí... Netuším, nedokážu se bohužel přeměnit v pálenku na náhrobku, ale můžeš se Martine snažit jak chceš, stejně mě nepřesvědčíš, že je to pro dané zvíře úplně v pohodě a bez stresu. A i kdyby na krásno bylo, nemá to nic společného s tím, jak krásně by jim mohlo být ve volné přírodě. Svoboda u zvířete je pro mě především svoboda neomezeného pohybu a ten není ani ve voliéře, ani v oboře. A myslím že rčení - Svobodný jako pták, má svoje opodstatnění!
Frca
VIP

Příspěvekod Priman » 02 bře 2016, 19:59

XAXAP píše:Ta debata reprezentuje, bohužel, neschopnost vést dobrou debatu. ...
...Ještě doplním jednu otázku. Furt se tady skloňuje etika. Asi by neměla vypadnout. Jakou má fotka divokého zvířete hodnotu, když jsem ho ve volném prostoru vyhledával a přibližoval se a tím ho i logicky plašil, stresoval, nutil k útěku, versus fotka zvířete z workshopu, které je na kaptivitu zvyklé, zvyklé na lidi a tedy nestresované? Možná stačí jen hodnotit míru rizika. Jistě se bude i velmi zásadně lišit u jednotlivých druhů. Ty otázky berte jako iniciaci uvažování etickým řezem tématem.

Víš, Martine, ty bereš pořád tento náš koníček jako nějaké povinné poslání k vyšším cílům. Ale naprostá většina z nás si do toho svého lesa, na svou louku, ke svému nebo tomu novému rybníku jde čupnout kvůli podobným pocitům, jaké zažívá paraglidista při úspěšném letu a přistání, jaké zažívá biker při bláznivém downhillu, jaké provází kajakáře sjíždějíciho WW IV, cosmopolitanovou paničku při nákupu v hypersupermarketu, nebo třeba gurmána při návštěvě dobré restaurace. Zkrátka nás to baví, hřeje, potěšujeme svá ega, vypneme se na pár chvil z toho moderního spěchu a štvaní. A odměnou může být pěkný zážitek, v tom lepším případě i pěkný obrázek.
Ale snad nikdo nemůže rozporovat, jak velký rozdíl nejen v radosti autora je pořízení fotek čistě divokých zvířat nebo těch z workshopu. Moderní svět je svět děsivé zkratky, můžeš vařit podle Ládi Hrušky nebo tradičními postupy, můžeš si nechat naservirovat zvířata od jejich chovatelů nebo si je dlouhé roky sám stopovat a neudelat jediný publikovatelny záběr. Na té delší cestě se toho o přírodě mnoho dozvis, svými poznatky můžeš pozitivne ovlivňovat své okolí, z té kratší si po pár měsících zapamatujes pár obličejů a mozna místo k parkování na workshopu.
Vybírám si osobně delší cesty, připadají mi poctivejsi. Možná nepřinášejí tak rychlý efekt tolik v dnešní době žádoucí, ale o to mají větší hloubku.
Ještě se vrátím k tvemu příspěvku - pokud mas pocit, že plasis, stresujes zvíře žijící ve volne přírodě, patrně by bylo dobre změnit styl jeho fotografování nebo pozorování. A ještě poznámka - a dopředu říkám nic ve zlém- ale čeština má velikou škálu slov, z té tvé snahy mirnix tyrnix penetrovat do našeho language další a další words jsem už trochu out.
Naposledy upravil Priman dne 02 bře 2016, 20:30, celkově upraveno 1
Canon 70D + 40D, C400/5,6, C100/2,8 macro, C17-85IS, C 24-105IS, Kenko MC 1,5x DG, Benro A-268 + BH-1, 430EX II, dálková spoušť phottix a další harampádí. Zejména ale pokora a trpělivost.
Priman
zkušený běžný

Vlastním jménem: Honza Řehák

Příspěvekod libor, makov » 02 bře 2016, 20:05

XAXAP píše:Libore, rychleji píšeš než myslíš a dokázal jsi si to sám. Zpaušalizoval jsi fotku nějaké sovy a hned vzápětí tu paušalizaci připouštíš.
A o tom byl můj koment nejvíc.
Dobrá debata dokáže odlišovat jednu věc od druhé. A nevytváří se betonovej eintopf.
Mimochodem, pokud 40 let pracuješ se zvířaty, tak bys mohl vědět, že zvířata stejného druhu mají své rozdílné povahy. Mají k tomu k dispozici mozkové části. To platí pro savce i ptáky.
Sám jsem taky kritizoval blbě vedené workshopy, kdy i na fotkách bylo patrné, že to to zvíře sere. To ale ZDALEKA nejsou všechny.
Tak, prosím, nepaušalizujme a dobře pojmenovávejme.

A ještě jedna úvaha mě napadla k tématu.

Když je zvíře ve velké ohradě, kde se živí samo, schovává, rozmnožuje, prostě se chová přirozeně, tak ten plot je pouze prostředkem zjednodušení k pořízení fotky (zvláště u zvířat, kterým je lidská přítomnost docela fuk). I vnadění, nahrávka, průvodce atd. je zjednodušením. Mimochodem tu linii obtížnosti sledují dosud všechny články, které jsem na téma wild-newild četl. Více či méně otevřeně ji prezentuje i mnoho zdejších autorů. Kde je správný level?

jen krátká reakce -předně, píšu dost pomalu, takže tvůj úsudek mi moc netěší :-)
ale jinak nemám potřebu se nijak obhajovat, dobře vím, že neexistují dvě totožná zvířata stejného druhu, ale na to s nimi nemusím tak dlouho pracovat. Pálenku jsem použil jako příklad, na desítkách jiných fotek z WS jsem viděl, jak leží 10 "šílenců" , před nimi na 6 - 10m metrů sedí na zapíchlé větvi puštík, kalous, sýček, sýc, všichni mají nasazené na blescích better beamery a perou to nich!!! A nad tím vším stojí pořadatel WS a radí, jak na to! Těch fotek a videí bylo spousta, nějaké jsem si stáhnul a vždy jim psal, že jsou šílenci, ať si to vyzkouší na sobě - bez odpovědi. Po mnoha mých urgencích se alespoň tato šílenost SNAD zastavila.
Toť vše, koukám, asi jsem tady lehce rozčeřil klidné vody, no, to je taky někdy třeba :-)
libor, makov
vzácný host

Vlastním jménem: libor šejna

Příspěvekod Zmrzla81 » 02 bře 2016, 20:35

No moc nesouhlasím s tím WS. Byť jsem na aranžovaném focení nikdy nebyl (právě proto, že by mi chyběl ten pocit, že jsem zvíře "ulovil"), chápu, že pro některé je to cesta jak se dostat k hezkým a atraktivním fotografiím krásných zvířat. Je zde plno zkušených fotografů, kteří pravidelně jezdí na WS a nebo ho sami pořádají. Rozhodně to není za účelem, aby se něco naučili. Stres zvířete je spíše daný tím jak se k němu při WS chová majitel. Když jsme fotili Blondýna, nezdálo se, že by byl nějak vystrašený.... spíše naopak... :)[/quote]

Jirko, dovolím si nesouhlasit, (pokud jsi tedy nemyslel jen ty zkušené fotografy, protože to já nejsem) ale já na WS jedu zrovna hlavně proto, abych se něco nového naučil, protože když budu chodit sám, třeba k určitým věcem co jak dělat dojdu, ale může to být taky za pár let. Tak věřím, že mi třídenní kurz na Vysočině něco dá. Bi
udu mít i radost z toho, když udělám hezkou fotku, ale hlavně budu mít radost, když se něco přiučím a dokážu to potom proměnit v praxi když budu fotit sám v přírodě. :) Nic proti ničemu, kdyby mi věnoval tři dny času nějaký zkušený uživatel z tohoto fóra a jen jsme vyhledávali zvířata ve volné přírodě, může to mít stejný efekt, ale to je jasné, že to se jen tak nestane. : D

A mimochodem, trošku si protiřečíš tím, že jsi nikdy nebyl na aranžovaném focení, když na konci příspěvku píšeš, že jsi fotil Blondýna. 8)
Nikon D7200, Nikon 300mm f/4,0 E AF-S PF ED VR
Zmrzla81
běžný

Vlastním jménem: Jan Zmrzlík

Příspěvekod Siplace » 02 bře 2016, 20:55

Jirko, dovolím si nesouhlasit, (pokud jsi tedy nemyslel jen ty zkušené fotografy, protože to já nejsem) ale já na WS jedu zrovna hlavně proto, abych se něco nového naučil, protože když budu chodit sám, třeba k určitým věcem co jak dělat dojdu, ale může to být taky za pár let. Tak věřím, že mi třídenní kurz na Vysočině něco dá. Budu mít i radost z toho, když udělám hezkou fotku, ale hlavně budu mít radost, když se něco přiučím a dokážu to potom proměnit v praxi když budu fotit sám v přírodě. :) Nic proti ničemu, kdyby mi věnoval tři dny času nějaký zkušený uživatel z tohoto fóra a jen jsme vyhledávali zvířata ve volné přírodě, může to mít stejný efekt, ale to je jasné, že to se jen tak nestane. : D

A mimochodem, trošku si protiřečíš tím, že jsi nikdy nebyl na aranžovaném focení, když na konci příspěvku píšeš, že jsi fotil Blondýna. 8)

Trochu se v tom ztrácím :-) Já netvrdím, že WS není o učení.... samozřejmě že je. Je tam čas, když se letovka nepovede, přenastaví se AF a výr letí znova a znova a znova, až jsou všichni spokojení a ví jak na to. Jen jsem psal, že mnohých WS se účastní i zkušení fotografové, kterým jde třeba o atraktivní zvíře, které normálně ve volné přírodě nepotkají.

Ale myslím, že ve volné přírodě se podmínky nedají srovnávat s WS. Většinou zvíře přijde v protisvětle nebo v popředí překáží stéblo suché trávy. Mnohdy se musí fotograf div nezlomit, aby dokázal zakomponovat.... všichni co tráví hodiny pod maskovačkou ví o čem mluvím. Ty zkušenosti jsou prostě jiné a hodina venku ti dá víc než WS. Ale zase na WS je možnost potkat zajímavé lidi a získat kontakty na nějaké to společné focení.... taže určitě dotoho jdi, sám uvidíš jestli Tě to naplní nebo ne....

WS s Blondýnem: to nebyl žádný WS, běhali jsme tam jak paka po lese za tou "malou" kočkou. Nikdo nikomu neradil, každý fotograf si fotil dle svého... Učastnil jsem se protože Martina znám a už se mi hrozně stýskalo :-) P.S.:jo a výtěžek šel na podporu těchto kočiček a monitoring.... takže dobrá věc...
Nikon D810, Nikon D7100, Nikkor 400mm f/2.8D AF-S II + TC-14E, TC-17E, Nikon 105mm f/2,8 G AF-S Micro IF-ED VR, Nikon AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR, Nikon AF 50mm f/1,8D, Nikon SB-700,
http://www.wildlife-foto.cz
Siplace
VIP

Vlastním jménem: Jiří Vondráček

Příspěvekod Zmrzla81 » 02 bře 2016, 21:09

Trochu se v tom ztrácím :-) Já netvrdím, že WS není o učení.... samozřejmě že je. Je tam čas, když se letovka nepovede, přenastaví se AF a výr letí znova a znova a znova, až jsou všichni spokojení a ví jak na to. Jen jsem psal, že mnohých WS se účastní i zkušení fotografové, kterým jde třeba o atraktivní zvíře, které normálně ve volné přírodě nepotkají.

Ale myslím, že ve volné přírodě se podmínky nedají srovnávat s WS. Většinou zvíře přijde v protisvětle nebo v popředí překáží stéblo suché trávy. Mnohdy se musí fotograf div nezlomit, aby dokázal zakomponovat.... všichni co tráví hodiny pod maskovačkou ví o čem mluvím. Ty zkušenosti jsou prostě jiné a hodina venku ti dá víc než WS. Ale zase na WS je možnost potkat zajímavé lidi a získat kontakty na nějaké to společné focení.... taže určitě dotoho jdi, sám uvidíš jestli Tě to naplní nebo ne....

WS s Blondýnem: to nebyl žádný WS, běhali jsme tam jak paka po lese za tou "malou" kočkou. Nikdo nikomu neradil, každý fotograf si fotil dle svého... Učastnil jsem se protože Martina znám a už se mi hrozně stýskalo :-) P.S.:jo a výtěžek šel na podporu těchto kočiček a monitoring.... takže dobrá věc...[/quote]

Já Ti rozumím, vždyť já když jsem teˇd nedávno fotil na zahradě Čížka Lesního a pomalu se k němu přibližoval a on stále seděl na větvi, došel jsem k němu snad na 4 metry, všude milion větví, musel jsem popojít, srdce mně bušilo a to byl "jen" čížek... :o: Jestli mi někdy jak budu pod maskovací sítí přiletí nějakej dravec a bude fotitelnej(nebo nějakej cicavec) , asi omdlím nebo mi praskne cévka vzrušením...
Ale WS beru jako dobrej krok jak na teorii, tak na praktickou ukázku. Rád to zde zhodnotím po akci. :)
Nikon D7200, Nikon 300mm f/4,0 E AF-S PF ED VR
Zmrzla81
běžný

Vlastním jménem: Jan Zmrzlík

Příspěvekod XAXAP » 02 bře 2016, 23:38

WS je dobrej pro navyknutí dobrýho ovládání foťáku. A tenhle návyk je sakra dobrej pro to, aby pak fotograf zvládnul krátkej moment, kdy se mu to poštěstí v přírodě.
Ale i tak může na WS vzniknout fotka, která pak má své místo v médiích a není nijak kontroverzní. A ani ji nevidím méněcennou, protože ta její hodnota není v příběhu fotografa, ale v samotném užití pro něco.

Jirko, focení s Blondýnem nebyl normální workshop. Lidi se akorát s foťákama zúčastnili venčení.
Ale stejně tak mi přijdou nafouklý ty hrůzný popisy s blesky a betterbeamery. To na těch fotkách fakt není vidět.

Priman: Ani moc vyšší poslání nechci. Už jsem pochopil, že dost lidí nechce přírodě vracet to, co si v ní užívají (teď to myslím všeobecně). Prostě by se mi líbila debata s otázkami, různé řezy, různé pohledy atd. A fakt nemám ten pocit.
A k té delší nebo kratší cestě. Nekončí role téhle informace u fotografa, maximálně u jeho okolí, které to dokáže ocenit? Když vystavíš fotku veřejně, v galerii, kavárně nebo na net, kolik lidí kouká, jaká k ní byla cesta? : beer:
XAXAP
VIP

Příspěvekod XAXAP » 02 bře 2016, 23:47

Frca: Málem jsem zapomněl zareagovat na tebe. Svoboda = svoboda volného pohybu je ještě furt slabý vysvětlení. Musel bys vysvětlit volný pohyb. A pro mnoho zvířat znamená volný pohyb přístup k jídlu, vodě, úkrytu, k rozmnožování, eventuelně k sociální struktuře. A i ve volné přírodě dokazují, že pokud mají tyhle zdroje na malém území, jejich domovské okrsky jsou výrazně menší než, když to nemají. Dá se polemizovat o tom, že třeba zvířata v těch velkých výbězích v Tirfreigelände v Neuschönau, mají vše pro jejich wellfare, který by v přírodě asi ani nedosáhli. Jediný sporný moment, kdy se mohou cítit omezeny, je v situaci, kdy se k jejich výběhu dostaví další zvíře, ke kterému je to z nějakého důvodu táhne a oni k němu nemohou. Ten je ale podle mě v porovnání se vsím už vyjmenovaným marginální.
A závěrem, svobodný jako pták má souvislost se schopností ptáků létat. A v lidských mottech a klišé je hrozná spousta antropomorfismů (Priman za tuhle větu promine). To se nedá brát jako faktický argument.
XAXAP
VIP

Příspěvekod Frca » 02 bře 2016, 23:50

K té cestě... pro mě není podstatné, jestli ji vidí ostatní, ale to, že jsem si ji prošel. Ale na druhé straně, kdyby šel každý po stejné cestě, mohla by být tlačenice : ROFL:
Frca
VIP

Příspěvekod Frca » 02 bře 2016, 23:57

Jak říkám, je to na dlouhé debaty, ale na druhé straně, téma je to zajímavé a ne těchto stránkách si zaslouží pozornost maximální. Takže pojďme si vyříkat, jak to kdo vidí a cítí. Ve výsledku si to stejně uděláme po svém, tak jak to pro nás bude nejlepší a našemu srdci nejbližší :-)
Frca
VIP

Předchozí

Zpět na SPONZOROVANÉ ODKAZY