Balabáni a vábničky

- vábení, balabáni, budky, krmítka...

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod kurťa » 20 led 2010, 21:54

Ertner píše:Ahoj jsem tady novej , používam vábničky od p. Petr Joo a velice se mi osvědšili

Chtěl bych se vás zeptat existují balabány sojka obecná ? A když v honitbě nemáme vrány dokáže balabán černé vrány nahradit krkavce ? A přilákat ho ? :) Děkuju za odpovědi


http://www.vabnicky.cz/clanky/lov-krkavcovitych-aneb-drzime-pospolu?-177
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 835
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod sauromates » 21 led 2010, 12:47

Tak jsem si mimochodem přečetl tenhle článek v odkazu výše a dočista jsem se vyděsil... Nerad bych tu někoho urazil pokud je myslivec, já nejsem také žádný zaslepený ochranář a na oba dva tábory si občas zanadávám. Ale tohle už je příliš. Když si představím, že by se myslivci, kteří se pokládají za největší ochránce přírody stali skutečnými profesionálními ochránci a měli tu moc rozhodovat který organismus u nás bude chráněný, který ne a které zvíře se stane lovnou zvěří, tak by chráněné zůstaly možná členovci a rostliny...
Protože bydlím na malé vesnici na Vysočině a většina chlapů ve vsi včetně sousedů jsou myslivci, tak vím o čem mluvím... Ano, lov krkavcovitých je jistě náročný jako takový, ale proč to dělat složitější, když stačí chodit na jaře po remízech a okrajích lesů s dalokohledem a brokovnicí a prostřelovat obsazená hnízda strak, nebo sojek. Případně klást otrávené návady a doufat, že ji nesežere nějaký pes, nebo kočka ze vsi (já osobně čekám, kdy takovou návnadu sní nějaké zvídavé malé dítě)... Koneckonců lov na újedích mi příliš portovní také nepříjde (nemyslím tím focení, to bych si naopak šel zafotit rád), také tím, že na mršinu se stahují spíš mrchožrouti (což krkavcovití spíše, než aktivní lovci větších zvířat) než aktivní lovci - tudíž jsou i pro myslivce užiteční (těžko říct co by mohli mít myslivci ze zpěvných ptáků, kterým snad krkavcovití, kteří také mezi pěvce skutečně škodí. A v neposlední řadě je lov na újeď nejčastějším způsobem upytalčení velkých šelem (vlků, medvědů a hlavně rysů) v ČR. Mě osobně to spíš zavání nutkavou potřebou si něco střelit a když to není k jídlu (zvěře je podle myslivců údajně málo), tak alespoň tu škodnou, jen tak ze sportu, nebo pro pěknou vycpaninu na zdi a jako zástěrka se hodí nebezpečnost krkavců a krkavcoitých ptáků pro zvěř v mysliveckém smyslu i pro ostatní živočichy. Není náhodou, že pán v odkazu od kurtinda tak brojí za lov krkavců když má obchod s vábničkami a balabány, kteří mají primárně funkci v myslivosti a okrajově třebe pro nás fotografy. Koneckonců by mne zajímalo, jaké skutečné odborné znalosti dotyčný o přírodě a myslivosti má. Odkaz na tento článek: http://www.vabnicky.cz/clanky/lov-krkav ... spolu?-177 A jako protiklad přidávám ještě jeden odkaz na článek o krkavcích, který napsali Profesoři K. Šťastný a V. Bejček a který jsem našel na internetu mimochodem na nějakých stránkách o myslivosti: http://svetmyslivosti.silvarium.cz/cont ... /1339/138/
Nemám nic proti myslivcům jako takovým, třeba jsem měl jenom smůlu na samé blbce, věřím, že je mezi nimi i mnoho skutečných odborníků, milovníků přírody u kterých je střelba na něco živého až na posledním místě, tak čestných chlapů, kteří ťo alespoń dokáží přiznat, že jim jde hlavně o tu střelbu a pak o maso jako vítaný vedlejší příjem do rodiného mrazáku, ale ktří alespoň střílí jen to co v danou dobu smí a nepálí po všem co se hýbe. Bohužel těch posledních, trotlů je ovšem jako ve všech oborech a hlavně v ČR asi nejvíc a v ČMMJ možná o trochu víc než jinde, já s tím nic nenadělám, i udat některé lidi, které znám a vím co provádí se někdy bojím (stačil mi jeden konflikt a článek v novinách). Ale nerad bych aby tito a podobní odborníci určovali co se smí a nesmí chránit, střílet, lovit a jakým způsobem, kdy se může a nesmí vstupovat do lesa nebo honitby a koneckonců zda se v lese, nebo na poli může třeba fotografovat z krytu. Tohoto bych se dočkal opravdu nerad :bad: To už jsou mi milejší ti často fanatičtí, nebo hloupí ochránci přírody a že jsem jich poznal také tolik, že často na besedách říkám, že nejvíc přírodě škodí z lidí právě ty dva často znepřátelené tábory - ochránci přírody a myslivci (ti první naprosto neudržitelnou potřebou bez zjištěných faktů a souvislostí vše chránit a ti druzí, naopak vše chránit před vším a rozhodovat co příroda smí a co už nemůže, je nad limitní, nebo naopak...).
Na závěr bych se omluvil za tak dlouhý příspěvek a dodal, že trochu vím o čem mluvím, studuji totiž již 4. rokem v Brně na PřF MU obor Zoologie. Martin
Uživatelský avatar
sauromates
zatoulanec
 
Příspěvky: 6
Registrován: 19 led 2010, 12:43
Vlastním jménem: Martin Maláč

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod Ertner » 21 led 2010, 15:25

Dobrý den ... sauromates je pravda že znám některé "myslivce kteří chodí jen střílet ale v lese u krmelce je v zimě nevidím mě je čtrnáct let a tak to mám spíše naopak jsem hlavně u krmelce a přes léto stavím krmelce ... balabány jsem si objednal zejména pro fotografování ale přiznávám ze když půjdu s nějaký myslivcem na straky tak je vezmu s sebou ...rád vábím a tak jsem si řekl že si pořídím i ty balabány takže bych chtěl říci že ne všichni myslivci jsou jen LOVCI ale že znám i ty kteří jdou každý den a rádi do lesa nakrmit ... to je můj názor
Uživatelský avatar
Ertner
 

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod Indian » 21 led 2010, 17:06

to ernet:-)

ja jen trochu zarejpu:-)

...přiznávám ze když půjdu s nějaký myslivcem na straky tak je vezmu s sebou....-(balabány).....................
...takže bych chtěl říci že ne všichni myslivci jsou jen LOVCI.................

tyto dvě vety za sebou, mě nějak nejdou pod vousy:-)
---------------------------------------------------------
Nikon D800E; Tamron 150-600 SP, Sigma 150/2,8 macro, blesk SB900, Stativ GITZO, http://www.webnature.cz
Uživatelský avatar
Indian
VIP
 
Příspěvky: 3348
Registrován: 27 kvě 2009, 06:28
Vlastním jménem: Michal Pešata

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod kurťa » 21 led 2010, 17:22

sauromates, ertner: cílem odkazu, který jsem vložil, bylo odpovědět jen na dotaz. Ertner píše, že má se zbožím od pana Joo dobré zkušenosti, proto jsem to stočil přímo směrem na vabnicky.cz
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 835
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod Ertner » 21 led 2010, 17:58

Neříkám že rád lovím ale chtěl jsem tim říct že kdyby to chtěl nejáký MYSLIVEC půjčit tak že mu to půjčím ... jsem jen pozorovatel a taky fotograf . Přiznávám tyto dvě věty se mi "nepovedly" ...
Uživatelský avatar
Ertner
 

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod Sešívka » 21 led 2010, 18:21

Nechápu, proč píšeš, že neříkáš, že rád lovíš, když ani ve svém věku nemůžeš...

Jinak sojky si vyhlídni někdy v dubnu/květnu na udržovaném krmelišti pro divočáky. Postav si tam stan a kolem napíchej straky. Je velká pravděpodobnost, že tam sojky budou lítat na kukuřici. : good:
Uživatelský avatar
Sešívka
 

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod Ertner » 21 led 2010, 20:23

Dík moc za radu myslel jsem lovit s někym když jdu s někym dospělým :)
Uživatelský avatar
Ertner
 

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod Sešívka » 21 led 2010, 20:38

Martine, ani tak bys do 15 neměl chodit lovit - ani s dopsělým :-). Dospělák za Tebe nese odpovědnost, kdyby se něco stalo, tak ho zavřou. Těch případů bylo i vloni poměrně dost... No, kam až jsme se od balabánů dostali :-).
Uživatelský avatar
Sešívka
 

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod Ertner » 22 led 2010, 07:50

To teda ... no zpět k balabánům takže jste také neviděli nikde sojku (balabán) ???? :)
Uživatelský avatar
Ertner
 

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod Krafra » 22 led 2010, 09:48

Nepotřebuješ sojku,jak psal Sešívka stačí straka.Když ji sojky uvidí tak budou klidnější-straka je toiž ještě víc opatrná než sojka : wink: .
Uživatelský avatar
Krafra
VIP
 
Příspěvky: 2284
Registrován: 26 kvě 2009, 21:09

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod Ertner » 22 led 2010, 16:27

Jo to jo ale já balabány a vábničky I sbírám tak jsem chtěl jen vědět jestli něco takového existuje ale stejnak děkuji !
Uživatelský avatar
Ertner
 

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod Honza » 25 led 2010, 15:59

Nemáte někdo praktickou zkušenost se balabánem straky ? Nejlépe nějakou foto ukázku. Jak se přivábení ptáci poté chovají k této umělotině?
Uživatelský avatar
Honza
zkušený protahující
 
Příspěvky: 314
Registrován: 03 čer 2009, 12:48
Bydliště: JM

Re: Balabáni a vábničky

Příspěvekod iguana » 25 led 2010, 21:25

zdravim! mohli by ste mi poradit ci mam kupit balabana vyra (http://www.vabnicky.cz/zbozi/balabani/s ... i-letky-67 alebo http://www.vabnicky.cz/zbozi/balabani/s ... noduchy-66) alebo vypchatu plamienku driemavu (Tyto alba) ???
Canon PowerShot SX20 IS
___________________________________________________________________________________
Keď človek vytne posledný strom a chytí poslednú rybu zistí, že peniaze sa nedajú jesť.
Uživatelský avatar
iguana
zkušený stálý
 
Příspěvky: 861
Registrován: 19 zář 2009, 16:14

Balabáni a vábničky

Příspěvekod kurťa » 27 led 2010, 00:39

[video]http://www.youtube.com/watch?v=xFQLphYBXig&feature=related[/video]

Správní balabánisti, žádné ořezávátka s jednou strakou 8) : ROFL:
Uživatelský avatar
kurťa
moderátor
 
Příspěvky: 835
Registrován: 24 kvě 2009, 17:19
Vlastním jménem: David Kurtin

Balabáni a vábničky

Příspěvekod hilgertom » 27 led 2010, 01:10

Tak to je hustý : Bravo:
Uživatelský avatar
hilgertom
 

Balabáni a vábničky

Příspěvekod Jirka H. » 29 led 2010, 18:08

neuvěřitelná účinnost králičí vábničky na lišky v Austrálii - je to sice masakr, ale úprk k lovci je neuvěřitelný : http://www.youtube.com/watch?v=uipWd81H ... re=related
http://www.jirihornek.cz/
Nikon D300, D3s, AFS 500/4, AFS 18-35/3.5-5.6 G, SB800, telekonvertory TC 1.4E a 1.7E, stativ Feisol a Manfrotto 055DB, HDV501
Uživatelský avatar
Jirka H.
běžný
 
Příspěvky: 195
Registrován: 07 srp 2009, 18:09

Balabáni a vábničky

Příspěvekod taek » 29 led 2010, 18:49

Kdyby si někdo chtěl vyrobit vábničku doma, tak tady je jednoduchý návod.
http://www.youtube.com/watch?v=l4Fbf4Ud ... re=related
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
Uživatelský avatar
taek
moderátor
 
Příspěvky: 1208
Registrován: 24 kvě 2009, 18:00
Bydliště: Českokrumlovsko, na samotě u lesa
Vlastním jménem: Martin Švarc

Balabáni a vábničky

Příspěvekod martinko6135 » 31 led 2010, 09:36

taek, dik moc :)...dlho som nieco take hladal :)
Uživatelský avatar
martinko6135
 

Balabáni a vábničky

Příspěvekod enda » 14 úno 2010, 17:13

Tak se mi koněčně po asi měsíci intenzivního shánění podařilo koupit za skvělých 200Kč vycpanou sovu.
Výr to sice není, ale za tu cenu jsem nadšen i z tohoto kalouse. Kalous je asi 30cm vysoký, což není moc, ale snad to bude stačit.
Ještě jsem ho v terénu nezkoušel, asi počkám do jara, potom dám určitě vědět, jestli a jak na něj ptáci reagují.
Budu rád za jakékoliv postřehy od těch, kteří už na vycpaninu něco nalákali :)
Vlastně vůbec nevím, kam bych ho měl postavit atd...
Přikládám dvě fotečky, aby jste viděli, co mně teď doma dělá společnost :)
Přílohy
Panasonic DMC FZ28, stativ velbon C500, maskovací síť, ryb. přístřešek fastman, dalekohled
Uživatelský avatar
enda
VIP
 
Příspěvky: 2379
Registrován: 13 čer 2009, 17:49
Bydliště: Znojmo
Vlastním jménem: Leo Dvořák

Balabáni a vábničky

Příspěvekod ToFa » 14 úno 2010, 17:51

Zkus ji nějak narafičit a poslat na World Press Photo. Tam vycpaninu nepoznají : D : wink:
Kdyby jsi měl náhodou možnost koupit ještě jednu, tak dej vědět : good:
Uživatelský avatar
ToFa
 

Balabáni a vábničky

Příspěvekod enda » 14 úno 2010, 18:01

: ROFL:
Další mít určitě nebudu, nekupoval jsem od žádného velkoprodejce : D
Mám ji od spolužáka, úplně náhodou jsem od jiného kamaráda zjistil, že ji má doma v garáži, takže mi ji dovezl, já jsem mu dal 2 stovky a byl rád, že se jí zbavil a ještě dostal zaplaceno.
Měl jsem holt obrovské štěstí : Yahoo!:
Panasonic DMC FZ28, stativ velbon C500, maskovací síť, ryb. přístřešek fastman, dalekohled
Uživatelský avatar
enda
VIP
 
Příspěvky: 2379
Registrován: 13 čer 2009, 17:49
Bydliště: Znojmo
Vlastním jménem: Leo Dvořák

Balabáni a vábničky

Příspěvekod stugent » 14 úno 2010, 18:25

no to teda, já sledoval pár aukcí na aukru a vycpaniny sovy se prodávají tak za 1500 a výš. Dají se sehnat i levnější, ale ty vypadají spíš jako zajíc, než jako sova :-) Ten kalous vypadá dobře.
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
Uživatelský avatar
stugent
VIP
 
Příspěvky: 4930
Registrován: 27 kvě 2009, 23:26
Bydliště: Štětí / Praha
Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Balabáni a vábničky

Příspěvekod iguana » 14 úno 2010, 21:00

ja mozem mat spominanu plamienku driemavu (asi 25-30cm vysoka) ale neviete su dravce schopne roztrhat tuto sovu ? mojmu dedovi by to bolo velmi luto : D.

enda: ked som bol v TOP-e tak sme vyra davali priblizne do stredu pola blizko pri lese, auto odstavili asi 150 - 200 metrov od siete (pred ktorou bol vyr) a cakali. Asi za 10 - 20 minut sa objavili mysiaky (buteo buteo) a sem - tam orol kriklavy (aquila pomarina). Dravce na vyra stale utocili zozadu, ake su necestne : D
Canon PowerShot SX20 IS
___________________________________________________________________________________
Keď človek vytne posledný strom a chytí poslednú rybu zistí, že peniaze sa nedajú jesť.
Uživatelský avatar
iguana
zkušený stálý
 
Příspěvky: 861
Registrován: 19 zář 2009, 16:14

Balabáni a vábničky

Příspěvekod jbenak » 14 úno 2010, 21:24

Na podzim jsem koupil plastového výra a jednou ho umístil doprostřed zahrady na suchou větev do výšky asi 2m. Jediné co jsem pozoroval, že sýkorky, kosové a další pěvci ho potichu velkým obloukem oblétávaly :-)
Zkusil jsem taky na poli párek plastových holubů. Kupodivu přilákaly zajíce. Hned se k nim hnal a potom je kolem dokola pečlivě očichával. Když si uvědomil, že smrdí člověčinou, tak upaloval do kukuřice :-)
Uživatelský avatar
jbenak
zkušený běžný
 
Příspěvky: 609
Registrován: 15 črc 2009, 15:02
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jiří Benák

PředchozíDalší

Zpět na Krmítka, návnady, budky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků