Technika makrofotografie

- veškerá technika, její příslušenství a pomůcky fotografa

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 07 kvě 2017, 10:06

Ano má to být odkaz na první stránku.
Tvůj odkaz mne směruje na stránku č.8. :)
P.S.: Nezáleží ani tak na forichtungu, ale na tom kdo je za ním... :)
kutilka
běžný

Technika makrofotografie

Příspěvekod Blaník » 07 kvě 2017, 13:38

Na tohle jem narazil náhodou:
http://krenekmichal.eu/levon-biss-dokonale-makro-hmyzu/
skládačka z 8000 expozic, 3 týdny práce na jedné fotce a následný tisk velkého formátu cca 2x1,5m
takovej anglickej Kutilka
vše ve videu
Canon 7D, C EF-S 15-85/3,5-5,6 IS, C EF 100/2,8 L IS Macro, C 100-400/4,5-5,6 L IS II, stativ Velbon Sherpa, monopod,The Pod
Blaník
zkušený běžný

Vlastním jménem: Martin Růžek

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 07 kvě 2017, 22:03

Blaník píše:Na tohle jem narazil náhodou:
http://krenekmichal.eu/levon-biss-dokonale-makro-hmyzu/
skládačka z 8000 expozic, 3 týdny práce na jedné fotce a následný tisk velkého formátu cca 2x1,5m
takovej anglickej Kutilka
vše ve videu

To stvoření stroje je obdivuhodné, ale zakázky už může dělat vycvičený laborant. Mluvím o tom Angličanovi.Český kutilka dělá nobl fotky v terénu.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 10 kvě 2017, 18:44

... Nastává období rúzných nefoto výletů a akcí, kde se ovšem nějaká aparátek hodí mít u sebe, jak jsem slíbil, hodím pár postřehů o tom, proč pořídit nebo nepořídit sestavičku malého kompaktu s D čočkou, aby se dalo fotit i "makro". Vzhledem k pidičipu je nutné to brát spíš jako Dokumenty - nesrovnávejte s výstupy z dospělých zrcadel, o tom to není. Ideální podmínky také neřešte, na výletě si stejně nevyberete ... :-)
Takže technika: Lumix FZ300, Raynox250 / +8D /.
1. skupina objektů jsou pidipšíšerky, kolem kterých normální fotograf běžně prochází bez příslušného zájmu, jsou na hranici viditelnosti, musí se hledat, prolézat větvičky, obracet listy ap. Velikostně odhaduji do 5mm plus minus.Výhoda malé sestavičky je např. i to, že jednou rukou obrátíte list a druhou třeba z 5cm fotíte. Osvědčil se mi manuál fokus s nastaveným peak zvýrazněním, ostření pohybem ruky... Zaostření na oko obecně u téhle velikosti a přiblížení z ruky udržet je problém, tedy u mě, takže je i potřeba počítat s poměrně velkým odpadem...
Porovnání se zrcadlem s makrosklem 1:1 - zrcadlem tohle nedám, vůbec ...
Ještě jedna věc, je nutno počítat s tím, že se v podstatě nedá řezat, i k tomu v tomhle porovnání přihlížím...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 10 kvě 2017, 18:50

2. skupina: objekty větší než ca 5mm, zde bych výsledky - ne kvalitu výstupu - se sklem 1:1 tak nějak v rámci podmínek a i použitých periferií / TC, D čočky ap. / porovnal. Objekt se vejde celý, zaostřeno v lepším případě na ksicht ...zde může mít delší sklo u zrcadla výhodu i většího odstupu ...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 10 kvě 2017, 18:54

3. skupina: objekt, který se na velké přiblížení díky své velikosti už celý nevejde je bohužel nutné vyfotit bez čočky, a tady jsou nasnadě všechna proti malého čipu a ohniskové vzdálenosti. Je nutný odstup, objekt je už malý, bez detailů - beru, že nemohu řezat, neodrazím ho od pozadí...
Zde už zrcadlo jasně lepší...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 10 kvě 2017, 19:07

a v kostce ukončím skupinou 4: větší motýli, vážky, žáby atd. jdou pouze jako velký detail s čočkou nebo jako celý objekt, kde platí to co v b. 3. Tady záleží, jací jste Apači a jak se umíte na těch pár cm přiblížit, pak je detail zajímavý, viz ještěrka - bez ořezu. / tak na padesátýdruhý pokus :-) /
V podstatě na běžné fotky něco k 1:1 vůbec nepoužitelné, zde jasně vítězí delší makro skla... na FF od 150 mm výš...
Všem vám tady prošla rukama už spousta techniky, proto nerozebírám focení vůbec, je to jen o možnosti výletní sestavy resp. o mých krátkých zkušenostech. Pro a proti zde neuvedené si každý doplní podle možnosti použité techniky, o potřebě vlastnit se také každý umí rozhodnout sám. Mě ke koupi kromě rozměrů a váhy postrčila představa objevit pro sebe ty prťousy ze sk. 1, a i když mě to třeba velmi rychle přestane bavit, zatím opakuji, Velká sranda... :-)
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 19 kvě 2017, 08:56

... to by jeden neřekl, jak rychle se dá zpohodlnět. Celou předsezonu jsem na náhodné makrocvaky nosil Lumíka, včera jsem konečně ustrojil většího bratra se 180kou, 1x4TC a makrobleskem, vzal do ruky, položil a přemýšlel, na co se to zase dávám :-) Ono je to ukrutný rozdíl tahat někde po louce dvě tři hodiny jedno nebo druhé, se stejným zanedbatelným výsledkem... : oops:
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 19 kvě 2017, 22:27

ladysk : popsal jsi ty zkušenosti s malým čipem dobře, dosti lidem to možná pomůže při volbě foťáku, případně i odradí od nevhodné koupě. A nevěš hlavu, je to koníček a občas se povede i dobrej cvak. Já zas přemýšlím, jak se jednoduše a levně dostat na zvětšení kolem 10 : 1 a to v kvalitní optice. Levně a kvalitně je jaksi v protikladu. Ono už to 5 : 1 u MPE na APS-C kvalita nic moc. Občas mi přijde, že je lepší 3 : 1 a pak výřez.
Libor K
zkušený protahující

Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 20 kvě 2017, 22:59

LiborK: a problém vidiš v objektivu nebo v čipu ?
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 21 kvě 2017, 20:37

aqualife : tak nějak nevím na co mám odpovědít. Pokud se to týče malého čipu ladyskova Lumixe, tak tam popsal velice dobře všechny nevýhody. Pokud se to týká mého MPE, tak nevím proč je kresba při větších zvětšeních horší, nemohu srovnávat. Primárně je objektiv určen na plnoformát.
Libor K
zkušený protahující

Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 22 kvě 2017, 05:57

Libor - zkus nasměrovat dotaz do Přerova, kutilka bude mít nějaké zkušenosti určitě, co já vím, jel vždycky v nějakých "zvětšovákových" sklech, popř. ještě i Luis, jinak mě nenapadá, kdo by ti poradil, třeba někdo překvapí ... kutilka je na obou fórech, myslím, že se ozve
i sám ...
... a pokud to teda nemyslíš na jednocvaky, což asi ne, tak sis dal na sezonu dobrý cíl :-)
ladysk
VIP

Předchozí

Zpět na TECHNIKA A POMŮCKY