Technika makrofotografie

- veškerá technika, její příslušenství a pomůcky fotografa

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 07 kvě 2017, 10:06

Ano má to být odkaz na první stránku.
Tvůj odkaz mne směruje na stránku č.8. :)
P.S.: Nezáleží ani tak na forichtungu, ale na tom kdo je za ním... :)
kutilka
běžný

Technika makrofotografie

Příspěvekod Blaník » 07 kvě 2017, 13:38

Na tohle jem narazil náhodou:
http://krenekmichal.eu/levon-biss-dokonale-makro-hmyzu/
skládačka z 8000 expozic, 3 týdny práce na jedné fotce a následný tisk velkého formátu cca 2x1,5m
takovej anglickej Kutilka
vše ve videu
Canon 7D, C EF-S 15-85/3,5-5,6 IS, C EF 100/2,8 L IS Macro, C 100-400/4,5-5,6 L IS II, stativ Velbon Sherpa, monopod,The Pod
Blaník
zkušený stálý

Vlastním jménem: Martin Růžek

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 07 kvě 2017, 22:03

Blaník píše:Na tohle jem narazil náhodou:
http://krenekmichal.eu/levon-biss-dokonale-makro-hmyzu/
skládačka z 8000 expozic, 3 týdny práce na jedné fotce a následný tisk velkého formátu cca 2x1,5m
takovej anglickej Kutilka
vše ve videu

To stvoření stroje je obdivuhodné, ale zakázky už může dělat vycvičený laborant. Mluvím o tom Angličanovi.Český kutilka dělá nobl fotky v terénu.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 10 kvě 2017, 18:44

... Nastává období rúzných nefoto výletů a akcí, kde se ovšem nějaká aparátek hodí mít u sebe, jak jsem slíbil, hodím pár postřehů o tom, proč pořídit nebo nepořídit sestavičku malého kompaktu s D čočkou, aby se dalo fotit i "makro". Vzhledem k pidičipu je nutné to brát spíš jako Dokumenty - nesrovnávejte s výstupy z dospělých zrcadel, o tom to není. Ideální podmínky také neřešte, na výletě si stejně nevyberete ... :-)
Takže technika: Lumix FZ300, Raynox250 / +8D /.
1. skupina objektů jsou pidipšíšerky, kolem kterých normální fotograf běžně prochází bez příslušného zájmu, jsou na hranici viditelnosti, musí se hledat, prolézat větvičky, obracet listy ap. Velikostně odhaduji do 5mm plus minus.Výhoda malé sestavičky je např. i to, že jednou rukou obrátíte list a druhou třeba z 5cm fotíte. Osvědčil se mi manuál fokus s nastaveným peak zvýrazněním, ostření pohybem ruky... Zaostření na oko obecně u téhle velikosti a přiblížení z ruky udržet je problém, tedy u mě, takže je i potřeba počítat s poměrně velkým odpadem...
Porovnání se zrcadlem s makrosklem 1:1 - zrcadlem tohle nedám, vůbec ...
Ještě jedna věc, je nutno počítat s tím, že se v podstatě nedá řezat, i k tomu v tomhle porovnání přihlížím...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 10 kvě 2017, 18:50

2. skupina: objekty větší než ca 5mm, zde bych výsledky - ne kvalitu výstupu - se sklem 1:1 tak nějak v rámci podmínek a i použitých periferií / TC, D čočky ap. / porovnal. Objekt se vejde celý, zaostřeno v lepším případě na ksicht ...zde může mít delší sklo u zrcadla výhodu i většího odstupu ...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 10 kvě 2017, 18:54

3. skupina: objekt, který se na velké přiblížení díky své velikosti už celý nevejde je bohužel nutné vyfotit bez čočky, a tady jsou nasnadě všechna proti malého čipu a ohniskové vzdálenosti. Je nutný odstup, objekt je už malý, bez detailů - beru, že nemohu řezat, neodrazím ho od pozadí...
Zde už zrcadlo jasně lepší...
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 10 kvě 2017, 19:07

a v kostce ukončím skupinou 4: větší motýli, vážky, žáby atd. jdou pouze jako velký detail s čočkou nebo jako celý objekt, kde platí to co v b. 3. Tady záleží, jací jste Apači a jak se umíte na těch pár cm přiblížit, pak je detail zajímavý, viz ještěrka - bez ořezu. / tak na padesátýdruhý pokus :-) /
V podstatě na běžné fotky něco k 1:1 vůbec nepoužitelné, zde jasně vítězí delší makro skla... na FF od 150 mm výš...
Všem vám tady prošla rukama už spousta techniky, proto nerozebírám focení vůbec, je to jen o možnosti výletní sestavy resp. o mých krátkých zkušenostech. Pro a proti zde neuvedené si každý doplní podle možnosti použité techniky, o potřebě vlastnit se také každý umí rozhodnout sám. Mě ke koupi kromě rozměrů a váhy postrčila představa objevit pro sebe ty prťousy ze sk. 1, a i když mě to třeba velmi rychle přestane bavit, zatím opakuji, Velká sranda... :-)
Přílohy
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 19 kvě 2017, 08:56

... to by jeden neřekl, jak rychle se dá zpohodlnět. Celou předsezonu jsem na náhodné makrocvaky nosil Lumíka, včera jsem konečně ustrojil většího bratra se 180kou, 1x4TC a makrobleskem, vzal do ruky, položil a přemýšlel, na co se to zase dávám :-) Ono je to ukrutný rozdíl tahat někde po louce dvě tři hodiny jedno nebo druhé, se stejným zanedbatelným výsledkem... : oops:
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 19 kvě 2017, 22:27

ladysk : popsal jsi ty zkušenosti s malým čipem dobře, dosti lidem to možná pomůže při volbě foťáku, případně i odradí od nevhodné koupě. A nevěš hlavu, je to koníček a občas se povede i dobrej cvak. Já zas přemýšlím, jak se jednoduše a levně dostat na zvětšení kolem 10 : 1 a to v kvalitní optice. Levně a kvalitně je jaksi v protikladu. Ono už to 5 : 1 u MPE na APS-C kvalita nic moc. Občas mi přijde, že je lepší 3 : 1 a pak výřez.
Canon EOS 700D, objektivy Canon MP-E 65 a Canon EF 100 Macro.
https://www.flickr.com/photos/144909747@N03/
Libor K
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Libor Kubát

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 20 kvě 2017, 22:59

LiborK: a problém vidiš v objektivu nebo v čipu ?
aqualife
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 21 kvě 2017, 20:37

aqualife : tak nějak nevím na co mám odpovědít. Pokud se to týče malého čipu ladyskova Lumixe, tak tam popsal velice dobře všechny nevýhody. Pokud se to týká mého MPE, tak nevím proč je kresba při větších zvětšeních horší, nemohu srovnávat. Primárně je objektiv určen na plnoformát.
Libor K
zkušený zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 22 kvě 2017, 05:57

Libor - zkus nasměrovat dotaz do Přerova, kutilka bude mít nějaké zkušenosti určitě, co já vím, jel vždycky v nějakých "zvětšovákových" sklech, popř. ještě i Luis, jinak mě nenapadá, kdo by ti poradil, třeba někdo překvapí ... kutilka je na obou fórech, myslím, že se ozve
i sám ...
... a pokud to teda nemyslíš na jednocvaky, což asi ne, tak sis dal na sezonu dobrý cíl :-)
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 05 čer 2017, 09:07

Za sebe můžu doporučit skvělý a neprávem opomíjený GF-Planachromat 12,5x/0,25 oo/- ze špičkové řady Zeiss objektivů CF-250.
Rozlišení: 1,3um.
Pracovní vzdálenost: 8mm, což je docela dostačující.
Závit: M25x0,75.
Obrazové pole: 32mm !!!!
Téměř apochromatická korekce.
Korekce je na nekonečno, nutno použít 200mm tubuslens.
Cena: pouhých €179,00 !!!
http://www.mikroskop-online.de/mikrosko ... x025-oo-a/
Nebo: http://www.ebay.com/itm/Carl-Zeiss-Jena ... SwcLxYLgQV
(Mám sérii od 3,2x do 25x).
Místo tubusové čočky možno použít s výhodou kvalitní teleobjektiv 200mm.
Přílohy
kutilka
běžný

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 06 čer 2017, 18:55

kutilka : díky za konkrétní a praktické informace. No a protože jsem této problematiky neznalý, dovolil bych si mít několik asi naivních dotazů.
1. vyhoví jako tubuslens objektiv Canon zoom lens EF-S 55 - 250 mm ?
2. dá se odpovědně objekt nasvítit, když se fotí z blízkosti pouhých 8 mm ?
3. při nastavení objektivu na 200 mm bude zobrazené pole na čipu APS-C o velikosti asi 2mm ?
4. dá se použít i nastavení na např. 100 mm s dvojnásobným zvětšením ?
5. používá se clonění na zoom objektivu, nebo se fotí na plnou díru ?
Libor K
zkušený zimní host

Re: Technika makrofotografie

Příspěvekod Kjuba » 06 čer 2017, 20:30

Připojím se s dotazy na guru Kutilku:

1. Nemáte zkušenost s použitím SMC Takumaru 200 F4 jako tubus lens? Sice starší sklo, ale dle mě optický slušné. Nebo s SMC Takumar 100 F4 Macro s polovičním zvětšením? Je to makro konstrukce, takže optimalizován na snímání z malé předmětové vzdálenosti. Šlo by to? Co myslíte?

2. Co soudíte do objektivech Mitutoyo M Plan APO 5x a 10x oproti semiapo, neapo či Fluor klasickým objektivům Nikon CFI? Mám asi možnost pořídit za lepší peníze.

Vím, že ty Nikony CFI jsou opěvované, ale odrazuje mě working distance. Ty Mitutoya jsou všechny LWD (long working distance) a APO korigované. Ta 5x verze má WD 34mm, 10x verze má nádherných 33mm, 100x a 200x verze neskutečných 13mm.

Díky za postřehy

Kjuba

Odesláno z mého Redmi 3 pomocí Tapatalk
Kjuba
vzácný host

Re: Technika makrofotografie

Příspěvekod Kjuba » 06 čer 2017, 20:32

@Libor K: Ad použití zoom tubus lens nastaveného na 100mm. Myslím, že je to obráceně. Zvětšení bude poloviční a ne dvojnásobné. Vezmu-li objektiv 10x a nahodím ho přes 100mm tubus lens, bude výsledné zvětšení 5x. Opravě mne, pokud se mýlím.

Odesláno z mého Redmi 3 pomocí Tapatalk
Kjuba
vzácný host

Technika makrofotografie

Příspěvekod ladysk » 07 čer 2017, 05:39

vzoreček u obrázku to asi potvrzuje, jde o to jestli těch 200 tam být nemusí, někde jsem četl , že ano...ale to se dozvíme od pomazanějších ...
ladysk
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod kutilka » 07 čer 2017, 11:08

Libor K:
ad1: ano
ad2: ano, objektiv má u konce průměr cca 10mm
ad3: ano, 22,2/12,5=1,78 (mm)
ad4: ne, 22,2/6,25=3,55 (mm)
ad5: ne, využívá se stejně jen úzký obrazový svazek

Kjuba:
ad1: nemám, nicméně oba s výhodou použitelné (protože snímám obraz z nekonečna, musím mít zaostřen objektiv na nekonečno)
ad2: Mitutoyo M Plan APO 5x a 10x jsou špička, nicméně cena je nemalá. Nikony CFI jsou na úrovni GF-Planachromátů (mimo velikost obrazového pole.)
WD celkem není problém, objektivy nemají široké čelo. Nebrat BD verze, mají naví široký osvětlovací prstenec - někdy se dá odšroubovat.

LD a LWD nejsou vždy výhodou, větší WD je vždy na úkor NA. (větší předmětová vzdálenost na úkor numerické apertury = rozlišení).
Objektivy korigované na nekonečnou sečnou vzdálenost dosahují nominálního zvětšení (i rozlišení) jen s použitím tubusové čočky předepsané optické mohutnosti.
Já používám místo tubuslinse samostatně korigovaný dublet - objektiv - z jistého Artemisu.
Nouzově se dá použít i achromatická makro-předsádková čočka +5D (=200mm), nicméně musí být na tubusu (mezikroužcích) takové délky, aby byl fotoaparát jen s touto čočkou zaostřený na nekonečno!
Naposledy upravil kutilka dne 08 čer 2017, 12:40, celkově upraveno 1
kutilka
běžný

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 07 čer 2017, 22:04

kutilka : děkuji za konkrétní odpovědi.
Libor K
zkušený zimní host

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 15 čer 2017, 22:38

Zdravim lidicky,

nejsem si jist jak presne funguje toto vlakno, ale odhaduju, ze se sem prubezne vkladaji dotazy ohl. makro techniky.
Tak prihazuju svuj dotaz.
Davam si dohromady sestavicku a narazil jsem na dalsi malickost, na jejiz vyreseni uz dnes nemam.
Jedna se o double cabel release pentax.

Potreboval bych ho spojit s canonem 100D.
Nasel jsem ted jeden obrazek, takze uz mam asi predstavu jak by to mohlo vypadat, ale 100D ma jinou diru. E3.
Ale nejsem si 100% jist.

Hlavne zjistovat jak se ty veci jmenu v anglictine, to je neco.
Taky si nejsem uplne jisty tim, na co presne ten kabel je. Pouzival se v minulosti. Aktivoval fotak a vzdaleny objektiv,
je to vubec dnes potreba?

Dik, zkuste nekdo poradit.
* canon EOS * pentax M hw * WeMacro Rail * pentacon 3pod *
jurkovicovic
vzácný host

Vlastním jménem: filip

Technika makrofotografie

Příspěvekod uray » 16 čer 2017, 08:11

Ahoj,
touhle mechanickou se na jedno zmáčknutí exponuje a zároveň aktivuje clonu v redukci/speciálním mezikroužku. Je to tak proto, aby se dalo fotit např na f/11 a zároveň aby nebyla v hledáčku "tma" protože manuální objektivy si clonu podle foťáku nenastaví a člověk by musel pořád točit cl. kroužkem. Jestli to má význam závisí na režimu live-view - v době kdy se muselo čučet do hledáčku to asi význam mohlo mít > já to považuji za zbytečnost - navíc pokud člověk nemá tu redukci ;)
uray
stálý

Vlastním jménem: Juraj Matěj

Technika makrofotografie

Příspěvekod jurkovicovic » 16 čer 2017, 16:51

Tak nakonec jsem to nejak nasel.
Cely ten kabel by mel byt ze 4 kusu.
-Double cabel
-T3 kabel
-RA N3 kabel
-adapter N3 na E3
Nic jineho jsem nenasel. Takze parada "monster kabel".

Hele Kutilko, dival jsem se na fotky, co jsou na zacatku tohoto vlakna.
Mas tam sestavu s makromechem a predpokladam s M objektivem.
No na zadne s tech fotek jsem zadnou takovou kablovou spoust nevydel.
Mel jsi tam nahozeny i nejaky extra hledacek, tzn ze si zrejme jen live wiev nepouzival.
Jak to teda je stim kabelem, budu ho potrebovat nebo ne?
* canon EOS * pentax M hw * WeMacro Rail * pentacon 3pod *
jurkovicovic
vzácný host

Vlastním jménem: filip

Technika makrofotografie

Příspěvekod Ymi » 25 čer 2017, 23:14

dotaz na skládačkáře: Jak moc vám program porovná když se objekt pohne (respektive když fotim na apače a prostě to neudržim pořád na stejném místě). Helikon to někdy dá, někdy ne a nevím na čem to záleží...
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka...
http://theguardstone.blogspot.cz/
Ymi
zkušený protahující

Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Technika makrofotografie

Příspěvekod aqualife » 26 čer 2017, 14:29

Ymi píše:dotaz na skládačkáře: Jak moc vám program porovná když se objekt pohne (respektive když fotim na apače a prostě to neudržim pořád na stejném místě). Helikon to někdy dá, někdy ne a nevím na čem to záleží...

Řekl bych že hodně záleží na barvě a kontrastu objektu. A samozřejmě i na algoritmu programu. Některý program to občas nedá i když jiný to dá a dokáže vynechat i neostré tykadlo. Moji fialovou kudlanku nedal žádný. Nepatlám se retuší, když nestačí pár razítek tak mažu všechno.
aqualife
VIP

Technika makrofotografie

Příspěvekod Libor K » 26 čer 2017, 19:23

Ymi : v Helicon Focus 6 se to nejspíš dá nastavit v menu Edit, preferences, autoadjustments a pak v procentech horizontálně, vertikálně a rotace. Defaultně tam jsou nastavena 3% a zatím jsem s tím nelaboroval, protože nefotím skládačky z ruky a rozhoz snímků je minimální. Mělo by to platit na případ, kdy se objekt nachází na každém snímku na trochu jiném místě. Lehce se pohybující objekt je jiný případ a s tím se lépe vyrovná skládací metoda B. Zkus nastavit více procent a uvidíš co to provede.
Libor K
zkušený zimní host

PředchozíDalší

Zpět na TECHNIKA A POMŮCKY