přechod z APSC na FF

přechod z APSC na FF

Příspěvekod Klaca » 07 čer 2017, 15:02

Ahoj,
zakládám nové téma s otázkou, která už mi delší dobou vrtá hlavou a dlouhodobě se pohybuju na sinusoidě od "nutně to hned potřebuju" po "kašlu na to". Rozvedl bych to radši tady než u ropuch :)

Přečetl jsem toho spoustu, očekám zde hlavně praktické postřehy proč ano/ne. Nutno zmínit, že mojí cílovkou nejsou ptáci, takže absence cropu pro mě není až tak stěžejní. Troufám si tvrdit, že se ke všemu, co fotím, dokážu dostat natolik blízko, aby mě to nijak nelimitovalo. Fotím hlavně plazy, obojživelníky (občas nějaký hmyz, krajinku a sport). Od FF si slibuju především lepší HO. Ať koukám, jak koukám, z FF jsou ty fotky prostě hezčí. Oproti D7100 bych si nechtěl pohoršit co do rychlosti AF. Pokukoval jsem po D750, na kterou slyším odevšaď jen chválu, určitě je to super univerzální foťák, ale pořád si drží cenu, kterou asi nejsem ochotný za tělo dát. Fotím pro radost a návratnost investice je u mě téměř nulová. Na druhou stranu mě láka starší D800 především kvůli specifickému využití (rychlý AF a větší buffer D750 pro mě není až tak důležitý) a hlavně ceně. Viděl jsem ji už i dost pod 30k, což je cena, která mě opět posouvá do stavu nutně to potřebuju :) Otázka je, jestli mě to opravdu někam posune, nebo ne a jestli to za to stojí. Případně zda je blbost kupovat 5let staré FF tělo, radši to nechat uzrát a pořídit za pár let něco novějšího.
Díky,
T.
N D7100/ D750
Klaca
zkušený běžný

Vlastním jménem: Tomáš

přechod z APSC na FF

Příspěvekod Martina » 07 čer 2017, 15:42

Klaca píše:Ať koukám, jak koukám, z FF jsou ty fotky prostě hezčí.

Ať koukám, jak koukám, tak jestli je něco z FF nebo z cropu poznám, jen když se podívám do exifu. Za špatného světla je fakt lepší FF (vyšší ISO zvládá mnohem líp), za dobrého žádné zřetelné přednosti, i přes masové opěvování FF, ve výsledcích nevidím.
Martina
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod Siplace » 07 čer 2017, 15:51

Já jsem přešel na FX (D810) a s DX (D7100) už prakticky nefotím. Přineslo mi to hlavně možnost fotit za horších světelných podmínek. Třeba naposledy na fotografování orlů mořských se kluci s DX opravdu trápili. Osobně bych přešel na D750 - výklopný display je dost velká výhoda, hlavně na druh focení jako jsou hadi a hmyz. Dále je přechod z D7100 na D750 opravdu snadný, protože ovládací tlačítka jsou stejné a můžeš prakticky fotit hned co ho vezmeš do ruky. Taky nevidím moc lepší technickou kvalitu mezi DX a FX, to je spíše o objektivu a podmínkách...
Nikon D810, Nikon D7100, Nikon 500mm f/5.6E PF ED VR AF-S, Nikon 105mm f/2,8 G AF-S Micro IF-ED VR, Nikon AF-S DX 16-85mm f/3.5-5.6G ED VR, Nikon AF 50mm f/1,8D, Sigma 10-20mm f/3,5 EX DC HSM, Nikon SB-700,
http://www.wildlife-foto.cz
Siplace
administrátor

Vlastním jménem: Jiří Vondráček

přechod z APSC na FF

Příspěvekod XAXAP » 07 čer 2017, 18:51

Tome, pokud tiskneš fotky, nebo používáš dobrej monitor, poznáš výsledek z APS-C a FF hned. Ta fotka má větší dynamiku, působí plastičtěji, prokresleněji. A čím to je? Plocha snímače FF je přes 8cm čtverečních, APS-C nemá ani 4. A zatím v elektronice optiky platí, že čím větší světlocitlivá buňka, tím lepší výstup. A na větší plochu se prostě vejdou větší buňky a víc. Já už jsem na APS-C zanevřel komplet, byť fotím i malé ptactvo nebo plachá zvířata. Násobit ohnisko je teorie začátečníků, co prahnou po maximálním vyplnění políčka zvířetem a myslí si, že tím očůraj etologické know-how. Já chci výkon chipu i v podmínkách bez optimálního světla, protože většina zvířat je prostě nejvíce aktivních právě v tuhle dobu. Navíc v těchhle kondicích vznikaj mnohem zajímavější fotky.

D750 mám od uvedení na trh, tehdy u mě porazila D810 hlavně výklopným displejem. To je věc tak užitečná, že dodnes nechápu, proč ho některá top těla nemaj. Škoda jen, že už tehdy nebylo k dispozici ostření na touchscreenu displeje. To mi chybí. Je to rychlejší, než honit ostřící bod šipkou. Ty výklopák u plazů a věcí žijících na zemi oceníš parádně. A cena už by mohla začít padat, sic se šušká, že by měl přijít nástupce. Kdy to ovšem bude, to netuším.

Pokud uplatníš pixely navíc, D800 není taky špatná volba. Ale jsi bez výklopáku.
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

Vlastním jménem: Martin Tomáš

přechod z APSC na FF

Příspěvekod ladysk » 07 čer 2017, 19:10

... já bych určitě zvážil i ty pixely, pokud řežeš, 36 oproti 24 je k nezaplacení ... Martinova myšlenka ohledně monitoru má taky co do sebe ... bohužel se nemůžu přesvědčit, že takový potřebuju, v malém bytě nemám prostor pro víc palců, tak to nechávám tak - zatím :-) ... rozdíly mezi zobrazovači jsou ukrutné, stavěl bych jejich změnu určitě výš než změnu formátu těl...
ladysk
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod XAXAP » 07 čer 2017, 20:48

ladysk: Dávat na roveň monitor a chip je nesmysl. Já psal, že na dobrým monitoru to jen hned poznáš, že APS-C prostě nechceš.

Těch 30 vs 24 megapixlů nemusí hrát roli, pokud se Tom zvládá bez obtíží k objektu přiblížit, takže řezat nemusí. Pak spíše záleží, na jak velký formát tiskne. Na 240x160cm se více pixelů hodí 8)
Meetlynx https://www.facebook.com/meetlynx/ a Ochrana sýčka v ČR https://www.facebook.com/OchranaSycka/
Tech: Nikon D850 a D750, Nikon 400 2.8 FL VR, Nikon TC20III a TC14III, Nikon 70-200 2.8 FL VR, Nikon 105 2.8 Micro, Tamron 24-70 2.8 VC USD.
XAXAP
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod ladysk » 08 čer 2017, 05:50

Xaxap: no - já jsem pochopil, cos napsal o monitoru ...
... myslel jsem to tak, že pokud lepší monitor nemáš, ten rozdíl si tím pádem neuvědomíš, a tedy si ho ani moc nechceš koupit / monitor /... nemáš vlastně proč ...
proto píšu, že monitor na " zjištění kvality " je důležitější něž čip, možná se furt vyjadřuju kostrbatě, nějak si to přeberte :-)
... řezání i když třeba v pár procentech fotek potřebuje snad každý normální člověk ...
Tomáš: Karel už se 800ky zbavil?
ladysk
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod Martina » 08 čer 2017, 08:33

XAXAP píše:Tome, pokud tiskneš fotky, nebo používáš dobrej monitor, poznáš výsledek z APS-C a FF hned. Ta fotka má větší dynamiku, působí plastičtěji, prokresleněji. A čím to je? Plocha snímače FF je přes 8cm čtverečních, APS-C nemá ani 4. A zatím v elektronice optiky platí, že čím větší světlocitlivá buňka, tím lepší výstup. A na větší plochu se prostě vejdou větší buňky a víc.

Při přechodu ze staršího DX na novější FX věřím, že ten rozdíl je patrný a člověk se nechce vracet. Kdyby šlo v celkovém výsledku jen o velikost buňky, je dodnes D700 nepřekonatelný král mezi FX foťáky - jenže není a tipla bych, že i na vysoké ISO by to na monitoru u diváků pocitově projel s novějšími DX. Nedávno se mi dostaly do ruky fotky člověka, který měl D800 a překvapilo mě, jak mají špatnou technickou kvalitu - v exifu byla D700. Nejde jen o velikost fotodiod nebo o to, zda je to FX či DX, podstatný vliv má i stáří čipu. Když člověk pro porovnání vezme DX a FX stejné generace, tak na nízké ISO nemá ze směsky záběrů moc šanci poznat rozdíl, ten se objeví až už vyšších ISO - tam je pak vítěz jednoznačný.

Každopádně u přechodu na FX mi přijde nejrozumnější vzít něco s novějším čipem a tělo vybírat podle nároků na ostření. Na některých diskuzních fórech převládá názor, že jakýkoliv FF strčí do kapsy crop, takže tam tápajícím doporučují třeba i bazarové D700 (asi pod dojmem vzpomínek, jaké to tenkrát bylo hurá), což je podle mého soudu hodně špatná rada.
Martina
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod aqualife » 08 čer 2017, 09:03

Martina píše:
XAXAP píše:Tome, pokud tiskneš fotky, nebo používáš dobrej monitor, poznáš výsledek z APS-C a FF hned. Ta fotka má větší dynamiku, působí plastičtěji, prokresleněji. A čím to je? Plocha snímače FF je přes 8cm čtverečních, APS-C nemá ani 4. A zatím v elektronice optiky platí, že čím větší světlocitlivá buňka, tím lepší výstup. A na větší plochu se prostě vejdou větší buňky a víc.

Při přechodu ze staršího DX na novější FX věřím, že ten rozdíl je patrný a člověk se nechce vracet. Kdyby šlo v celkovém výsledku jen o velikost buňky, je dodnes D700 nepřekonatelný král mezi FX foťáky - jenže není a tipla bych, že i na vysoké ISO by to na monitoru u diváků pocitově projel s novějšími DX. Nedávno se mi dostaly do ruky fotky člověka, který měl D800 a překvapilo mě, jak mají špatnou technickou kvalitu - v exifu byla D700..

Martino píšeš D800 a v exifu D700. Vyskytují se více či mírně zdařilé padělky D800,o tom jsem někde četl.
Jinak za sebe mám pocit, že nejlepší dosažitelné je D500.
Naposledy upravil aqualife dne 08 čer 2017, 09:56, celkově upraveno 1
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

přechod z APSC na FF

Příspěvekod Martina » 08 čer 2017, 09:11

aqualife píše:Martino píšeš D800 a v exifu D700. Vyskytují se více či mírně zdařilé padělky D800,o tom jsem někde četl.

Tím to není. Původně měl ten fotograf D700, pak fotil pár let s D800 a pak se k D700 z nějakého důvodu vrátil - nevím z jakého, ale na fotkách je ten krok zpět poznat.
Martina
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod XAXAP » 08 čer 2017, 09:21

Martino, D700 je deset let starej foťák. To už je při tempu vývoje moc. D800 bych ale nezatracoval. Sice má už taky 5 roků, ale ten chip je prostě dobrej. Technicky nekvalitní fotky nemusí jít za chipem.
A mimochodem, když se mrkneš na výsledky z D800, tak strčí do kapsy D500 (to platí nejen pro D800, ale mimochodem i pro D750, D610 i D600, nemluvě o D810, všechny starší o dva roky a více) ... platí pro chip, o tom je řeč, nikoliv další funkce
XAXAP
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod Martina » 08 čer 2017, 10:15

Nikde jsem nepsala, že D800 je špatná volba, psala jsem to o D700, kterou občas i teď na fórech doporučují tazatelům majícím zájem o přechod na FF.

Jo, nějaké měřitelné rozdíly v laboratoři určitě jsou (a FF čipy jsou nepochybně vždy v čele žebříčku), otázkou je jak moc znatelný je ten rozdíl pro oko. V měřeních na DXO strčí čipy od Nikonu/Sony do kapsy ty od Canonu, ale vážně pochybuji, že někdo pozná, že je ta fotka z Canonu, protože okem rozliší to laboratorně horší skóre.
Když člověk vidí na kvalitním monitoru, který umí zobrazit aRGB, k jaké dojde ztrátě v jemnosti tónů po převodu do sRGB, tak by si také řekl, že fotit do sRGB nemá smysl a že je to příliš degradující a přesto do sRGB fotí asi většina lidí a výsledek jim přijde OK. Takže laboratoř je jedna věc, výsledek v reálu podle nastavení foťáku druhá.
Martina
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod ladysk » 08 čer 2017, 11:48

tý brďo, to budou za rok vymazlené fotky modráků :-)
teda - jestli z toho vybírání Tomáš docela neztumpachovatí ... Ty teorie nebo slzy nostalgie mu moc nepomůžou, či? Já se rozhodovat, volím podle fyzického majitele obou typů hned po sobě, srovnávat jestli má 700vka velké pixely ap. nebo jaký je rozdíl v FF dva roky a čtyři roky zpátky by mě nepomohlo. Za sebe můžu říct jen, že 810 zhruba výstupem stejná s 610, ostřením jinde... a obě výstupem před 300, k současně řešeným modelům obou skupin nemohu přispět ...
Klaca: můžeme se domluvit na pozvolnou krátkou procházku po Plachtě kde si můžeš tu hoďku / víc je na mě hodně / pocvakat s 810kou, máš-li zájem.
ladysk
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod Klaca » 08 čer 2017, 14:33

Díky za reakce, fotky téměř netisknu, jednou (až budu velkej a přesvědčenej, že za něco stojí :)) bych ale asi rád. Monitor mám nějaký starší 24'IPS s pořizovací cenou okolo 8k. Není to žádný eizo, tenkrát jsem to vybíral podle testů a vycházel v cenové hladině nejlépe a dokonce předčil i některé řádově dražší monitory. aRGB nepoužívám, přesto bych řekl, že rozdíl FF vs APSC poznám. Alespoň u fotek typu, který sám fotím, chápu že na delší ohnisko typu letovka proti obloze bude rozdíl neznatelný. Rozdíl vidím především v dynamice a plasticitě (barvy, hezčí, jemnější DOF) fotky. 90 % času mám nasazenou sigmu 150mm f/2,8, kterou bych rád používal dál a asi tady ani moc není kam dál se posouvat. Mám i 100mm macro, opticky jsou oba super, časem možná něco delšího, ale opticky nic moc lepšího na trhu ani není (nebo jo?). Proto, když koukám na fotky z FF a podobných objektivů, jsou prostě lepší. Jasně, u APSC se dá skládat, ale často už mi přijde, že je to pak víc grafika, než fotka. Víc pixelů snad ani nepotřebuju a trochu se děsím velikosti rawu z 36MPx čipu a HW nároků na postprocess. Doteď jsem si vystačil s naprosto průměrným noťasem s i5 (2. - 3. generace?) a asi by to pak i chtělo pořídit něco výkonějšího. Další věc, co mě odrazuje, je velikost a váha těla, většinou cca jednou za rok jezdím někam mimo civilizaci na hory a tahám 14dní batoh s foťákem na zádech, kde mi už i stávající D7100 značně překáží :)
Výklopný displej bych asi využil za předpokladu, že se ostření přes LV zaznamenalo od dob D7100 posun v řádu světelných let kupředu, protože na D7100 je to fakt nepoužitelný, trvá to tejden a v 90 % případů to vůbec nezaostří. Pokud by to fungovalo, dokážu si v mým případě představit, že bych využíval hodně.
Za nabídku vyzkoušení moc děkuju, kdybych plánoval vejlet, určitě se ozvu, ale v nejbližší době to moc nevidím. Měsíční prázdniny spojený se změnou zaměstnání mi skončily a musím zas nějakou dobu pracovat jako normální člověk :)
N D7100/ D750
Klaca
zkušený běžný

přechod z APSC na FF

Příspěvekod ladysk » 08 čer 2017, 16:36

nikdy jsem neměl tělo D7xxx, ale současná 810 bych pocitově řekl se váhově neliší od D300, toho bych se nebál...
Ta nabídka vyzkoušení platí, zatím se nestěhuji ani nechci prodávat, takže až budeš mít chuť a čas, dej vědět...můžeš testnout i S180, tam už je to ale s váhou o něčem jiném, to je macek...
ladysk
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod Blaník » 08 čer 2017, 22:34

Klaca: pro tvůj způsob focení bych na tvém místě neváhal a šel do toho FX a jestli hledáš delší ohnisko než máš na své současné Sigmě 150/2,8 (pokud je tedy s OS) tak tady je malá inspirace (třeba by to fungovalo i u TC od Nikonu, to by se muselo odzkoušet):
http://www.photozone.de/canon_eos_ff/66 ... os?start=2
Canon 5D III,Canon 100-400 II, Canon TC 1,4 III, Canon 24/2,8 IS,Sigma 150/2,8 OS Macro
Blaník
VIP

Vlastním jménem: Martin Růžek

přechod z APSC na FF

Příspěvekod ladysk » 09 čer 2017, 08:26

jojo, na FF každý mm dobrý, S150 / bez OS / jsem měl, vyměnil jsem ji za současnou 180ku, kdyby došlo na testy, z TC můžu nabídnout dvě K 1,4x - obě 300PRO - ty lepší verze, které se podle testů vyrovnají výstupem originálům, DG a DGX, N 1,7 x II a N 2 x III, změna formátu je dost závažná věc, je potřeba si to promyslet do detailů ... ostření těla a skel / natož s TC / nemusí v praxi fungovat jak by člověk chtěl, viz moje změna 610 na 810 :-)
ladysk
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod valsidal » 12 čer 2017, 22:21

Ahoj,
já přešel z D7100 na D500 a také zvažoval při přechodu FX, konkrétně D810 nebo D800e. Nakonec to ale velmi přesvědčivě vyhrála D500 kvůli kvalitě nového AF a také rychlosti snímání 10fps, tedy parametrům, které jsem pochopil že až tak moc nepotřebuješ. Být Tebou, z FX bych uvažoval o D750, která se zdá být poměrně rozumná svým výstupem, protože jediná má oproti uvedeným viditelný náskok v úrovni šumu. Na druhou stranu, pro Tvůj žánr to vysoké ISO také nemusí být tak úplně nezbytné (s vyjímkou sportu, ale také záleží kterého..). Navíc u makra stejně musíš clonit a s velkým čipem budeš clonit ještě víc. Je otázkou, jestli by pro Tebe nakonec nebyla nejlepší volba D7500, která posouvá použitelné ISO kupředu o 1 až 1,5 EV oproti D7100.

Řada D6xx je z D7100 krokem zpět i díky kvalitě AF a svým provedením (říkejte si co chcete, je to tělo o kategorii níže) a nepočítal bych jí vůbec do výběru. U makroobjektivu je také potřeba počítat s tím, že zvětšení co dříve stačilo už stačit nemusí právě díky menší hustotě pixelů. Na fotce makra 1:1 bude u čipu s hustotou D7100 výrazně více detailů foceného objektu než u snímku z D750.

XAXAP:
Že je D500 výstupem viditelně horší než D800 bych nechtěl tvrdit a to že jí dokonce "strčí do kapsy" považuju už opravdu jen za blbý kecy. Rozdíly jsou dost malé. Plocha pixelu je u D800 jen o 30% větší a několik let vývoje navíc na algoritmech nového procesoru v D500 tento nicotný náskok v ploše smazává.
Nikon D500
Nikkor 200-500 f5,6E ED VR
valsidal
běžný

Vlastním jménem: Láďa

přechod z APSC na FF

Příspěvekod XAXAP » 13 čer 2017, 08:05

Láďo, chápeme, žes máš svou D500 opravdu rád, ale i když si ji budeš brát na noc do postele, její chip se nezlepší :-D

Přečti si po sobě párkrát tu perlu "jen o 30%", to by mohlo zabrat :-)
XAXAP
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod Klaca » 13 čer 2017, 11:24

valsidal píše:Na fotce makra 1:1 bude u čipu s hustotou D7100 výrazně více detailů foceného objektu než u snímku z D750.

Může tohle někdo potvrdit/vyvrátit? Mpx mají +- stejně, potom bych se zvětšením plochy čipu očekával přesný opak. Jednotlivé pixely jsou u D750 větší = zachytí více informací, je to tak? To, že budu muset o kus blíž, abych zachytil stejnou scénu, je mi jasný.
N D7100/ D750
Klaca
zkušený běžný

přechod z APSC na FF

Příspěvekod duffa » 13 čer 2017, 11:39

Tak měřítko 1:1 znamená že objekt je na filmu/čipu stejně velký jako ve skutečnosti. Ovšem APS-C z toho ještě udělá jakoby crop, takže řekněme objekt velikosti 20mm mi na APS-C vyplní prakticky celé políčko, zatímco na FF jen něco přes půlku. Tudíž když budu chtít mít tímto objektem vyplněný celý záběr, musím na FF fotku oříznout a o velkou část pixelů přijdu. Neboli na APS-C má klasický 1:1 makroobjektiv jakoby větší zvětšení než těch 1:1. Pochopitelně když objekt bude větší, tak už to maximálně zvětšení nevyužiju (na APS-C bude muset fotit z větší vzdálenosti), a vyjde to nastejno.

Každopádně toto nesouvisí s velikostí pixelu ale s rozlišením! Takže ano, buňky jsou na FF při stejném rozlišení čipu větší, budu mít menší šum, ale nižší rozlišení (myslím po tom ořezu). A nebo když budu mít FF s dvojnásobným rozlišením, tak po tom cropu budu mít plus minus podobný výsledek, pochopitelně i co se šumu týče, protože buňky pak budou zhruba stejně velké.

edit: nedočetl jsem to do konce, ty to vlastně zmiňuješ že budeš muset blíž, v tom případě to samozřejmě pravda není a bude tam stejně detailů.
Naposledy upravil duffa dne 13 čer 2017, 13:32, celkově upraveno 1
duffa
VIP

Vlastním jménem: Dušan Doležal

přechod z APSC na FF

Příspěvekod XAXAP » 13 čer 2017, 13:14

Prostý přepočet kresby nebo detailů na pixely (resp. megapixely) je spíš z kontextu vyoperovaným marketingovým balastem, než reálná praxe. Vždycky je výsledek kombinací:
kvalita zaostření + přenos přes sklo + kvalita chipu a digitalizace obrazu + zpracování postprocesem + zobrazení (monitor, papír) + schopnosti oka

Nač to psát, když už to někdo napsal: https://www.onlinefotoskola.cz/clanky/co-je-dobre-vedet-o-megapixelech.html

Dobré též číst a pochopit základy digitalzované optiky, např. zde: http://senpai.cz/5-lekce-svetlocitlive-snimaci-prvky/

Určitě se daj vygůglovat i rozsáhlejší a lepší články, já vzal něco z první stránky výsledků. Podle mě to pro pochopení stačí.
XAXAP
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod duffa » 13 čer 2017, 13:24

Dobrý no, akorát že to v zásadě nemá žádnou souvislost s tím konkrétním dotazem na který se teď Klaca ptal a na co jsem reagoval. A to je taky důvod proč jsem to psal místo kopírování odkazů na články s tím obecným balastem :-)
duffa
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod XAXAP » 13 čer 2017, 14:01

Klaca píše:Jednotlivé pixely jsou u D750 větší = zachytí více informací, je to tak?

Ještě doplním odpověď: Větší pixely zachytí potřebné fotony pro správnou expozici bez nutnosti zesilovat nebo s nižším zesílením. Zesílení znamená vznik vad.
Omezení těchhle vad lze zajistit dvěma způsoby. Zvýšením citlivosti chipu (zvětšit nebo použití prostupnějších materiálů) nebo při převodu na digitální obraz odstranit"falešný" signál a nezprocesovat ho.
Protože výrobci nechtěj hejbat velikostí chipu (koupené objektivy by nebyly použitelné, nikdo by si to nekoupil), snaží se balancovat velikost pixelu a procesing. U tohohle ale neplatí, že modernější znamená lepší. Když se v rámci procesingu odchytává falešný signál, může to znamenat snížení dynamického rozsahu nebo barevné hloubky atd. Proto se dělají laboratorní testy, abys měl k dispozici změřená data.

DxO asi znáš: https://www.dxomark.com/cameras/launched-between-2002-and-2016/launch_price-from-0-to-45200-usd#hideAdvancedOptions=false&viewMode=list&yDataType=rankDxo
Všimni si, že TOP umístění z jednotlivých měření (hloubka, dynamika, ISO výkon) jsou dost rozházená. Třeba chip číslo jedna na kvalitu při vysoké citlivosti (Sony A7s) je hodnocen až na 59. respektive 55 místě v hodnocení zbylých dvou hodnot. Číslo jedna v barevné hloubce, dost stará středoformátová digitální stěna od Phase One, zas nemá výkon bez světla. Mimochodem si všimni, jak Canon odrbává své nebohé uživatele malých čipů. V té tabulce roluj hoooodně dolů. Z tohohle úhlu pohledu neuděláš chybu s jakýmkoliv Nikonem vypuštěným do světa za posledních 8 let a může ti být velikost chipu v nadsázce fuk 8)

pro duffu: Ten "balast" se jmenuje fyzika a je pro fotografování docela důležitej 8)
XAXAP
VIP

přechod z APSC na FF

Příspěvekod duffa » 13 čer 2017, 14:26

O balastu jsi mluvil ty!!!!!!
duffa
VIP

Další

Zpět na Fotoaparáty