Kulová hlava vs. gimbal

Kulová hlava vs. gimbal

Příspěvekod Klaca » 19 zář 2019, 09:42

Zdravim, nově jsem pořídil tele a stativ (podařilo se mi za rozumnou cenu sehnat starší karbonový feisol z Ebaye). Nyní nastává dilema, co na něj, zda kulovku, nebo rovnou gimbal.
Zkušenosti nemám pořádně ani s jedním, dosud mám jen malý stativ s kulovkou, který jsem kupoval kvůli makru, ale ve výsledku jsem ho mockrát nevyužil. Použití primárně se 150-600mm a určitě něco širšího na krajinky. Mělo by to unést cca 3-4kg. Stativ má cca 1,2 kg, rád bych něco lehčího, ať se to dá v pohodě nosit v batohu po horách, vejletech... Za tipy budu rád, zatím jsem nakloněn spíš ke kulovce, vzhledem k váze a velikosti, ale nechám si poradit.
Díky!
N D7100/ D750
Klaca
zkušený běžný

Vlastním jménem: Tomáš

Kulová hlava vs. gimbal

Příspěvekod Lesochod » 19 zář 2019, 10:50

Jestli s tím hodláš hodně chodit, tak rozhodně kulovku. Měla by mít krátkou a širokou "stopku a tzv. panorama funkci. Já mám například Benro - B2 a jsem spokojen. "Houpačky" jsou velké, těžké, nepraktické. Vhodné maximálně do krytu. Měl jsem ji asi tak 2 měsíce, pak jsem ji zase prodal.
Lesochod
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Jan Okénka

Kulová hlava vs. gimbal

Příspěvekod Klaca » 20 zář 2019, 18:10

Diky! To benro vypada dobre, stejne tak hlavy primo od feisolu. Jako jedny z mala jsou horcikovy, vetsina levnejsich hlav je "jen" hlinik. Arca swiss pro me vyhodou, na tele mam prakticky porad desticku od peakdesignu a telo s mensim sklem nosim na popruhu od batohu. Koukal jsem ze desticka je arca kompatibilni, tamron zas ma arca (proklinanou) stativovou patku. Asi chvili pockam, jestli na paladixu nevypluje neco zajimavyho, pripadne objednam benro nebo feisol. Cenove je to podobne.
N D7100/ D750
Klaca
zkušený běžný

Kulová hlava vs. gimbal

Příspěvekod Martina » 20 zář 2019, 19:35

Za zvážení stojí i hlavy PhotoClam, o kterých se tu před pár lety diskutovalo:
viewtopic.php?f=6&t=1052
Martina
VIP

Kulová hlava vs. gimbal

Příspěvekod Klaca » 25 zář 2019, 11:35

Díky za tipy, koukal jsem na ty PhotoClam hlavy a u nás je to nesehnatelný, jedině Ebay. Chtěl jsem to vyzkoušet, domluvil jsem se tedy v megapixelu a zkoušel Benra B2 a B3, B3 byla až zbytečně velká, vzal jsem B2. Na moje potřeby se zdá více než dostačující, mám z ní radost, je to poctivej kus kovu.
N D7100/ D750
Klaca
zkušený běžný

Zpět na Stativy + hlavy