Aky stativ a hlavne aku hlavu?

Aky stativ a hlavne aku hlavu?

Příspěvekod Jakub Mrocek » 25 čer 2009, 08:32

Chcem sa poradiť s výberom statívu. Mám EOS 450D s objektívom 400/5.6. Statív používam Velbon Sherpa 200R a mám pocit že by to chcelo niečo pevnejšie. Uvažujem nad Manfrottom 055XPROB ale neviem akú hlavu k nemu. Aké sú možnosti a aké sú ich výhody? Čo by ste navrhovali (pripadne aj iné nohy)? Cenový limit je okolo 6000 kč(230 euro). Statív by mal mať rozsah výšok od fotenia od zeme ažpo eye-level.

Vopred ďakujem za rady :)
http://www.fotolovci.sk
EOS 70D, EOS 5D, EF 400/2.8L IS USM
Jakub Mrocek
zkušený zimní host

Vlastním jménem: Jakub Mrocek

Re: Aky stativ a hlavne aku hlavu?

Příspěvekod hilgertom » 25 čer 2009, 12:30

Nejlepší by bylo kdyby jsi měl možnost si hlavu vyzkoušet - jak se ti s různými druhy hlav pracuje a podle toho si vybral.
Jinak je myslím poměrně oblíbená tato http://oehling.cz/inshop/stativy-hlavy-manfrotto/manfrotto-ma-486rc2-%5Bid-119831%5D.html
A asi bych se vyhnul značce Benro - dost lidí na to nadává

Ale jak říkám lepší je si to zkusit
http://www.fotohilger.cz

Canon 70D + Canon 400/5,6 L+ 70-200/4 L+ 17-40/4 L, Canon 100/2,8 L IS Macro, Gitzo 3540XLS + Manfrotto MA 503 PRO + příslušenství
hilgertom
zkušený zimní host

Příspěvekod Priman » 25 čer 2009, 15:20

hilgertom píše:...
A asi bych se vyhnul značce Benro - dost lidí na to nadává

Tak já mezi ně zatím nepatřím, i když mé zkušenosti jsou poměrně čerstvé. Toto http://oehling.cz/inshop/stativy-stativove-benro/benro-a-268m8-b-1-pu-50-%5Bid-220188%5D.html jsem koupil nějak v dubnu, a se 400/5,6 zatím žádný problém. Hlava drží, stativ je svým provedením robustní, lehký. Chybí mi jen hroty, ty nebyly součástí a tak čekám, až z Oehlingu něco budu kupovat. Cena je dnes o 1000Kč vyšší : roll: : roll: : roll: !
Snad má taek dlouhodobější zkušenosti a podělí se, i když on má hlavu zas ještě únosnější.
Canon 70D + 40D, C400/5,6, C100/2,8 macro, C17-85IS, C 24-105IS, Kenko MC 1,5x DG, Benro A-268 + BH-1, 430EX II, dálková spoušť phottix a další harampádí. Zejména ale pokora a trpělivost.
Priman
zkušený běžný

Vlastním jménem: Honza Řehák

Příspěvekod matkokupko » 25 čer 2009, 15:51

Ja osobne mám takuto MANFROTTO MA 322RC2 som snou spokojný ako na macro tak na wildlife,používal som aj MANFROTTO MA 804RC2 no tam sa mi nepáčilo ovládanie 3 pák je to nepohodlné ked má človek len 2 ruky a jednou ostrí druhá na spúšti a tretia je v ...
matkokupko

Příspěvekod taek » 25 čer 2009, 16:37

No, nejlepší je si to pořádně rozmyslet, objektivně zhodnotit svoje focení a udělat vizi do daleké budoucnosti ohledně objektivu, jestli ten stávající nebudu měnit a případně si radši trochu připlatit. Já taky radši naddimenzoval svoje potřeby a koupil o něco dráž, vhledem k tomu co se v té době dalo koupit. S benrem jsem spokojený, psal jsem předtím i Juraji Mackovi, který měl ten samý stativ už delší dobu, a nijak si nestěžoval - no vlastně jen na nesehnatelnost středové tyče.

Mecan předtím zase psal jiné zkušenosti. Myslím, že se mu oloupal kus povrchu a měl potíže s hlavou, podle mě ale nebyla na tu sestavu vůbec vhodná. Co se udávané zátěže týče, tak výrobci k tomuhle parametru docházejí asi dost různě. To jsem trochu předpokládal, takže jsem si koupil dražší hlavu, i když přímo o metodice jsem nikde nečetl. Šoupnu sem úryvek z diskuze o stativech z digineffu: K nosnosti malá poznámka - Gitzo udává podle svého standardu (na rozdíl od ostatních značek) zatížení v pákovém tahu v úrovni hledáčku fotoaparátu, proto pro porovnání s ostatními značkami je potřeba hodnotu maximálního zatížení vynásobit číslem 2.5, čímž dostaneme jinak rozšířenou hodnotu maximálního zatížení v úrovni stativového šroubu. Objektiv s tělem a bleskem působí jako páka, takže dost záleží právě na metodice měření. U benra apod to bude možná jen přímá zátěž, aby čísla vypadaly po čínsku pěkně, takže je podle mě lepší si případně připlatit za hlavu s větší nosností.

Pokud člověk nehledá kompromisy, tak Gitzo je jasná volba. Známý koupil Gitzo, od kterého je obšlehnuté moje Benro a vypadají skoro naprosto stejně, jak je to s kvalitou materiálu netuším. Nejsem žádný namakanec, takže pětikilo objektiv u sebe moc nepředpokládám a na vše ostatní lehčí mi to bude myslím stačit, jak už jsem psal u sebe na stránkách.
... mám kdyžtak Benro C-257N6 a hlavu KS-2, má hroty, úplně od země s tím fotit nemůžu, na trhu jsou pak kvůli tomu i hodně nízké hlavy, časem ještě přidám na web foto s maskovací páskou, kterou jsem obalil nohy
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Vlastním jménem: Martin Švarc

Příspěvekod kurťa » 25 čer 2009, 17:50

Benra bych se nebál. Jak píše Taek, raději předimenzovat. Osobně jsem středový sloupek hned vytáhnul a nahradil:

"Motýlkovou" upínací konstrukci, která je shodná u Benra, Giottosu, Triopu a dalších, jsem nahradil krátkým sloupkem - destička s matkou je origo, withworth šroub a duralová vložka dělaná u soustružníka. Ještě je potřeba přelepit/zakrýt závit po motýlkové matce pod hlavou stativu...
kurťa
moderátor

Vlastním jménem: David Kurtin

Příspěvekod hilgertom » 25 čer 2009, 18:55

Já jsem šel raději rovnou do Gitza (ale zrovna byly zbytečný peníze) jinak bych asi volil Manfrotto 055 - měl jsem ho půjčený od tatíka a je to vcelku solidní stativ za rozumnou cenu. Hlavu jsem kupoval Manfrotto MA503 pro - je dobrá, ale dnes bych asi volil něco jiného (teda v případku že by zase byly volné peníze).
http://www.fotohilger.cz

Canon 70D + Canon 400/5,6 L+ 70-200/4 L+ 17-40/4 L, Canon 100/2,8 L IS Macro, Gitzo 3540XLS + Manfrotto MA 503 PRO + příslušenství
hilgertom
zkušený zimní host

Příspěvekod Photomecan » 25 čer 2009, 21:18

Karbonové Benro není špatné, ale je to jiná konstrukce než Gitzo. Benro rozhodně předimenzovat..hlava KJ-1 se mi rozpadla po pár měsících, tu nebrat...úprava tak jak uvádí kurtind je velmi přínosná, omezí dost vibrace..400/5,6 je ale maximum, na 5kilo to stativ není ani náhodou (maximálně 4ková řada od Benra)...
Photomecan
administrátor

Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Příspěvekod stugent » 26 čer 2009, 00:26

Překvapuje mě, že většina z vás používá kulové hlavy. V čem vám vyhovují víc, než pákové? Já mám pákovou třícestnou a přijde mi praktičtější z toho důvodu, že si vždy můžu povolit jen směr, ve kterém budu objektivem hýbat, ostatní jsou zamčené, a také při povolování nemusím sahat až na hlavu, ale páku mám pěkně po ruce (ušetřím se tak riskantního pohybu).

Kulovou jsem zkoušel jednou s 300/2,8 a když jsem chtěl překomponovat a povolil jsem závit, tak se mi ta sestava kvrdlala do všech stran a měl jsem co dělat, abych ji udržel.
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Vlastním jménem: Rudolf Linhart

Příspěvekod kurťa » 26 čer 2009, 08:57

Hlavní výhodu kulových hlav vidím ve skladnosti a nízké hmotnosti. Nic víc mě nenapadá. Nejvíc se mi u nich nelíbí právě to kvedlání, když uvolníš kouli, "neudržení horizontu". Zase mají ale určitě největší záběr použitelnosti daný právě flexibilitou utáhnutí koule v různých polohách.

Při nákupu hlavy jsem tohle hodně zvažoval, když mělo padnout rozhodnutí mezi kulová, videohlava, gimbal hlava (třícestné jsem vynechal, odrazuje mě jejich konstrukce).
Z důvodu, že fotím (nebo se pokouším fotit : D ) z 90% WL a 10% krajinky, výběr se omezil na videohlavu Manfrotto 501HDV http://foto.itek.cz/manfrotto-videohlav ... O?tab=cena a gimbal Benro GH-2 http://oehling.cz/inshop/stativy-hlavy- ... 96%5D.html , (GH-1 http://oehling.cz/inshop/stativy-hlavy- ... 95%5D.html ). Tu zmiňovanou flexibilnost kulovek postrádat nebudu.

Obě zmiňované hlavy se musí před používáním vyvážit, respektive stativ - to je ideální stav pro jejich fungování, někdy to v rychlosti opomenu, protože zrovna nepotřebuju plynulý panning atd., prostě cvaknu a jdu dál. Obě mají přibližně stejnou hmotnost 1,4-1,6kg (Benro GH-1 jen 0,7kg). Manfrotto je oproti Benru skladnější, je to kostka. Parametry tudíž velmi podobné. Cena vzestupně Manfrotto 501, Benro GH-1, Benro GH-2.

Jelikož rozměrovost neřeším - když už beru stativ, počítám s tím, že budu všude "velký": stativ nosím s roztáhnutýma a vysunutýma nohama - vybral jsem si nakonec pro sebe Benro, konkrétně vyšší GH-2. GH-1 je sice určen pro 300mm skla(400mm by taky určitě zvládla), které mám, ale počítám časem s upgradem objektivu, proto zrovna vyšší GH-2.

Ovládání je pro mě více než dostatečné - většinu času mám povolené ovládací prvky, sestava po vyvážení zůstává tam, kde ji namířím, žádné padání. Když chci se stativem popojít, vezmu ho na rameno tak, že jej držím za 2 nohy, sestavu si sklopím vodorovně, aby netrčel objektiv nahoru a vysunutá clona nechytala bordel ze vzduchu, opět sestava nepadá dozadu. Chci fotit - postavím stativ, sklopím (stále volnou) sestavu, fotím. Pro mě ideální.

Jakub Mrocek: Tohle je moje anabáze, kterou jsem si prošel při výběru. Zhodnoť svoje skutečné potřeby, finance, budoucí upgrady. Přeji štastnou ruku při tvém výběru. : wink: .
kurťa
moderátor

Příspěvekod michy » 26 čer 2009, 10:20

stugent píše:Překvapuje mě, že většina z vás používá kulové hlavy. V čem vám vyhovují víc, než pákové? Já mám pákovou třícestnou a přijde mi praktičtější z toho důvodu, že si vždy můžu povolit jen směr, ve kterém budu objektivem hýbat, ostatní jsou zamčené, a také při povolování nemusím sahat až na hlavu, ale páku mám pěkně po ruce (ušetřím se tak riskantního pohybu).

Kulovou jsem zkoušel jednou s 300/2,8 a když jsem chtěl překomponovat a povolil jsem závit, tak se mi ta sestava kvrdlala do všech stran a měl jsem co dělat, abych ji udržel.

z kvalitni kulove hlavy ti nic pri rekompozici nespadne, pokud si zvolis spravnou tuhost tak je prace mnohem rychlejsi a snazsi nez u tricestnych hlav.
michy
VIP

Vlastním jménem: Jiří Míchal

Příspěvekod taek » 26 čer 2009, 11:52

No, záleží dost právě na stylu focení. Autem fotit téměř nejezdím, takže se pohybuji většinou jen po okolí pěšky nebo na kole a kvalitní kulovka je kompaktní a univerzální, zatím fotím skoro jen na šoulačku, takže všechno stejně uteče, ale projdu se :) .
Nikon D70 | N 18-70/3,5-4,5 AF-S | N 300/4 AF-S | N TC1,7 | N SB800 + BB | N Monarch 10x42 || LTL Acorn 5210
taek
moderátor

Vlastním jménem: Martin Švarc

Příspěvekod Mouka » 26 čer 2009, 13:04

Používám naprosto ke své spokojenosti levný kovový stativ Benro a k němu v setu byla levná kulová hlava (celé asi za 1500,-). Vše k sestavě 30D+400/5,6. Protože vím o slabinách stativu, nevytahuji jej téměř nikdy na "třetí" nohu. Ale používání kulové hlavy je už rok naprosto bez problémů, prostě si ji uvolním jen tolik, aby se dalo točit sestavou všemi směry a zárověň měla dostatečnou tuhost. Takže mohu i sledovat pohyb zvířete nebo fógla, samozřejmě ne běžícího, letícího, to je se stativem trochu problém všeobecně.
Měl jsem předtím "pákovou" hlavu a bylo to k ničemu, jen jeden volný směr mi nevyhovoval a neustálé povolování utahování mě štvalo.
Ale je to má osobní zkušenost a názor, nenutím jej nikomu, jen dávám na vědomí : wink: .
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Příspěvekod Jakub Mrocek » 26 čer 2009, 20:13

Ďakujem za rady, celkom sa mi pozdáva ta Manfrotto 501HDV (som zvyknutý ovládať foťák jednou pákou) škoda len tej hmotnosti a ceny tak uvidím
Jakub Mrocek
zkušený zimní host

Příspěvekod LorDP » 29 čer 2009, 21:26

U hlavy vidím jako hlavní nevýhodu její váha. Zpracování je kvalitní. Co bych potřeboval ještě vylepšit je uzamykání hlavy (Po uzamčení není tak pevná jak bych potřeboval).
Tyto nevýhody beru ale z pohledu majitele, který na tuto hlavu nasazuje sestavu 40D + 500mmF4 + TC1,4 + 580EXII
Práce s ní je velmi pohodlná a rychlá. Jedná se sice o dvou polohovou hlavu, což ale u dlouhých objektivů nevadí. Dosedací destička je poměrně dlouhá a obsahuje dva šrouby. Hlavní výhoda je práce s ní. Hlava krásně klouže a je přesná.Parádně se s ní fotí i letovky.
Navíc obsahuje návratový systém. Ten je spíš na kamery ,ale dá se někdy uplatnit i u foťáku.
Pokud zapomenete povolenou kulovku, tak automaticky spadne. Tato hlava je bezpečnější. zatím se mi ještě nestalo, že bych chytal foťák.

Na 400mm F5.6 můžu doporučit. Pokud nebude vadit váha tak je to určitě super hlava.
Canon 5d mark III, Canon 40D, Canon 500mm F4 L IS, Canon 16-35 F2,8 L, Canon 85mm F1.8
http://www.petrsalinger.cz
LorDP
zkušený protahující

Vlastním jménem: Petr Salinger

Příspěvekod Jakub Mrocek » 30 čer 2009, 08:07

LorDP: ďakujem :) .
Jakub Mrocek
zkušený zimní host

Příspěvekod stugent » 29 črc 2009, 01:49

Tak jsem si konečně připustil fakt, že maličký manfrotto 718b s nosností 1,5 kila čtyřstovku od canonu opravdu neunese a z našetřených peněz jsem začal vybírat upgrade. Ze stativů jsem se po dlouhém výběru rozhodl zůstat věrný značce. Dlouho jsem rozmýšlel mezi touto dvojicí:

http://www.manfrotto-foto.cz/manfrotto-katalog/055xprob-stativ-pro/
- horizontální sklopení tyče

http://www.manfrotto-foto.cz/manfrotto-katalog/055xb-stativ-classic/
dělená středová tyč

a rozhodl jsem se pro možnost dostat objektiv úplně na zem, tedy pro druhý z nich. Sklopná středová tyč by byla sice vynikající řešení na makro (necháte nohy zapřené jak jsou a operujete jen tyčí), ale dá se nahradit i jinými držáky a nástavci (např. http://www.megapixel.cz/vanguard-multi-mount-6)

Dále řeším problém hlavy. Původně jsem hledal pákovou, která by se povolovala otočením samotné páky, tak jako je to u mého stávajícího stativu, ale zjistil jsem, že ve vyšší třídě se asi nic podobného nedělá a musel bych jednou rukou držet páku a druhou utahovat/povolovat aretaci a to nechci. Takže kulová je jasná volba. Po dlouhém hledání mi padly do oka hlavy od vanguardu. Našel jsem ji dokonce na ebay za velice příznivou cenu.

http://cgi.ebay.com/Vanguard-Medium-Ball-Head-SHB-200-44-lb-Cap-New_W0QQitemZ140303740759QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item20aac12f57&_trksid=p3286.c0.m14

Nikde ale nemůžu sehnat nějaké praktické zkušenosti s touto značkou, v ČR mi vůbec přijde celkově nedostupná (tuto hlavu zde nabízí jen několik málo obchodů) a co tak pozoruji, tak ani nikdo z vás ji nepoužívá. Přitom má velmi slušnou nosnost a pokud jsem dobře přeložil popisek, tak je možné povolit pouze horizontální pohyb. A za tu cenu! Co si o téhle hlavě myslíte a neměli byste strach, že z ebaye to bude nějaká levota (dvojkové kusy apod.). Zatím jsem tam kupoval jen použitou techniku, tam jsem záruky neřešil.
Canon EOS 5D mkII + Canon EOS 7D + 400/5,6 + 70-200/2,8 + 100/2,8 macro + 50/1,8 + 17-40/4 + 8/3,5
Speedlite 580 EXII - Metz MB 54 MZ4i - Manfrotto 055xprob - Vanguard SBH-200 - Manfrotto 718b - Lowepro Fastpack 250 - Lowepro Compu Trekker PLUS AW
stugent
VIP

Příspěvekod ToFa » 17 lis 2009, 22:18

Nemáte náhodou někdo zkušenosti s kulovou hlavou Manfrotto HYDROSTATIC 468MGRC2? Doposud jsem používal 486RC2, ale s objektivem Canon ef 300mm f2,8 L IS USM už trochu nestíhá. Nebo byste doporučili úplně jinou? Předem díky. : unknown:

http://www.manfrotto-foto.cz/manfrotto-katalog/kulova-hlava-hydrostatic-468mgrc2/
Přijďte se podívat na http://www.fotorozcestnik.cz a budete mít vždy své oblíbené stránky přístupné na jednom místě.
ToFa
zkušený protahující

Vlastním jménem: Tomáš Farda

Příspěvekod Kverk » 17 lis 2009, 23:45

Zdravím
468MGRC2 vlastním a ze zkušeností mohu bohužel říci, že C300/2,8L IS, resp. jakýkoli dlouhý objektiv nad 2,5kg neunese korektně. Nepadá, ale bohužel se jaksi kroutí a dochází ke značnému chvění, takže ji na těžké teleobjektivy nedoporučuji (zřejmě je to tím, že je dost vysoká). JInak jsem s ní velmi spokojen, krásně plynulý chod, přesné nastavení, po dvou letech stále funkčně jako nová. Sám však uvažuji pro dlouhá skla o změně, nejlépe asi tuto: http://www.gitzo.com/cms/site/gitzo/hea ... =GH5380SQR zkoušel jsem se stativem Gitzo 3541LS a drží velmi dobře.
Kverk
Kverk
protahující

Příspěvekod ToFa » 17 lis 2009, 23:56

Díky za informaci. Ta vypadá opravdu dobře. Bude ji možné upevnit na stativ od Manfrotta? Předpokládám, že ano, ale nkdy jsem osobně nekombinoval dva výrobce, tak aby se náhodou nechovali jak výrobci mobilů a nabíječek :-)
Přijďte se podívat na http://www.fotorozcestnik.cz a budete mít vždy své oblíbené stránky přístupné na jednom místě.
ToFa
zkušený protahující

Příspěvekod kurťa » 18 lis 2009, 00:40

ToFa píše:Díky za informaci. Ta vypadá opravdu dobře. Bude ji možné upevnit na stativ od Manfrotta? Předpokládám, že ano, ale nkdy jsem osobně nekombinoval dva výrobce, tak aby se náhodou nechovali jak výrobci mobilů a nabíječek :-)

počkej si na sraz, jestli tedy na nákup nepospícháš. Myslím, že tam bude "harampádí" až dost :)
kurťa
moderátor

Příspěvekod Sešívka » 18 lis 2009, 11:11

Povezu Petrosjanovi hlavu Gitzo 3780QR, myslím, že za panáka rumu jí půjčí na vyzkoušení :-)
Canon 5D Mark III, Canon 500/4 IS, Gitzo 3541LS, RRS-55-PRO, Doghouse, Mr. Jan Gear
Sešívka
zkušený protahující

Příspěvekod ToFa » 18 lis 2009, 14:04

Já mu koupím celou flašku a třeba tu hlavu pak u mě zapomene : D
ToFa
zkušený protahující

Příspěvekod jbenak » 20 lis 2009, 16:16

Za poslední roky jsem vyzkoušel třícestné (029), kulové (hydraulické) i videohlavy (128RC, MA503) od Manfrotta. Osobně doporučuji Benro GH-1 Sidekick (případně GH-2) pro sestavy od 300mm (a více)+profitělo. Fotit s tím je paráda a mechanicky jsou perfektně vyrobené. Teď i cenově dostupné. Už používám jen Benro GH-1, ostatní hlavy leží ve skříni.
Doporučuji na sruzu si ji od někoho půjčit a vyzkoušet.
jbenak
zkušený běžný

Vlastním jménem: Jiří Benák

Příspěvekod stugent » 20 lis 2009, 17:23

Já jsem nedávno pořídil hlavu Vanguard SBH-200. Sice jsem nechtěl kulovku, ale nakonec jsem do toho šel a nemůžu si stěžovat. Vanguard těch hlav v této sérii vyrábí víc, tahle je střední a má nosnost 20kg! Je fakt, že moji čtyřstovku udrží naprosto bezpečně. Parádní byla i cena! Kupoval jsem na ebay a stála mě necelé 2000,- v ČR se shání dost špatně. Co se mi na té hlavě líbí je možnost povolení pouze horizontálního pohybu, takže se s tím dá fotit i panorama (plně nahrazuje třícestnou pákovku), u jiných hlav jsem nic podobného neviděl, ale netvrdím, že to nedělají i ostatní výrobci.
stugent
VIP

Další

Zpět na Stativy + hlavy