Monopod vs. Stativ

Monopod vs. Stativ

Příspěvekod lupiklv » 17 kvě 2019, 10:41

Zdravím měl bych otázku ohledně toho, jestli někdo používá i monopod? Chápu rozdílu mezi stabilním stativem a monopodem, ale jde mi spíš o praktické zkušenosti. Když koukám na to jak sebou mnozí tahají moha kilovou výbavu a k tomu mnoha kilový stativ... Třeba na "šoulačku" mi to přijde jako hrůza, ale stačil by monopod a časy určitě půjdou dolu . ještě jedna věc mě zajímá zda se dá použít nebo někdo používá stabilizaci na monopodu? na stativu vím že se nepoužívá ale na tom monopodu by přeci jen nějaký účel mít mohla? Díky
lupiklv
vzácný host

Vlastním jménem: Ludvík Vlček

Monopod vs. Stativ

Příspěvekod Mouka » 17 kvě 2019, 13:50

Jakési praktické zušenosti má, pokusím se o ně podělit.
Pořídil jsem si kdy docela slušný, pevný monopod včetně jednoduché kulové hlavy. Nosil jsem jej na šoulačku, docela pomáhal a celá sestava (tehdy 30D + tele 400/5,6) se dala nosit pohodlně, ale ve vysunutém stavu to samozřejmě je problém, noha prostě zavazí.
Pak jsem si pořídil jednoduchý relativně levný stativ Benro, opět včetně jednoduché kulové hlavy. A monopod šel do kouta. I na šoulačku jsem nosil celou sestavu namonotovanou na stativu, s utaženou hlavou, jen ten stativ byl vysunutý tak o jednu a půl nohy a ty sklaplé do "monopodu". V případě, že jsem narazil na zvěř, stačilo si dřepnout nebo kleknout a použít stativ opravdu jako monopod. A když bylo náhodou maličko času a zvěř jsem neplašil, mohl jsem rychle nohy stativu jen roztáhnout, bo dostatčně vysunuté na focení v kleče už byly. Takže rychlovka. A to jsem až do cca předloňska fotil nestabilizovanou čtyřstovkou. Bez problémů. A navíc se stativ při šoulačce hodí i na to, když potřebuješ hodinku nebo víc minut kdesi počkat, nemusíš neustále řešit postavení monopodu a držet jen stabilizovaný.
Nyní mám 100-400 II, stále použivám tentýž lehký duralový stativ Benro, stejnou hlavu a stejný "postup práce". Stabilizaci mám trvale zapnutou, přeci jen i na tom stativu dochází k maličkému chvění, tak proč ji nevyužít.
Váhový rozdíl mezi monopodem a tím mým stativem je snad jen půl kila, tak proč nebrat stativ.
Ale tohle jen má asi patnáctiletá praxe s touto kombinací, snad nikdy se mi nestalo, že bych byl takovým stativem a způsobem jeho používání nějak omezen, zvládají(ly) se na něm i překvapivě dlouhé časy. Jiní fotografové mají stativy úplně jiné, gimbal hlavu a dálkové spouště, to ale není můj šálek čaje.
Mouka
VIP

Vlastním jménem: Jan Moučka

Monopod vs. Stativ

Příspěvekod lupiklv » 17 kvě 2019, 14:59

Díky moc za odpověd, je pro me velkým překvapením že používáte stabilizaci na stativu, jestli jsem to teda pochopil správně i na rozloženém stativu. Je mi asi jasné že pokud budu někde sedět v krytu několik hodin pořádný stativ je výhodu, ale tahat se s tím na zádech při každé procházce mi prostě přijde hrozné. ale přesně jak to popisujete tak mi to dává smysl
Ještě jednou díky za takovou odpověd. : good:
lupiklv
vzácný host

Monopod vs. Stativ

Příspěvekod Ital » 17 kvě 2019, 15:58

Já nosim stativ do krytu a na více jak půl dění focení, na běžnou soulacku ne, casto mi překážel pri prodirani porostem za zvěří.
Olympus E-3, 14-42/5.6, 50/2, sigma 50-500/6.3, sigma 70-200/2.8, sigma 105/2.8
Ital
zkušený běžný

Vlastním jménem: Mirek

Monopod vs. Stativ

Příspěvekod Blaník » 17 kvě 2019, 18:35

Já na šoulačku nosil stativ jen když jsem věděl, že budu fotit nějaké rostliny nebo houby, monopod jsem používal jen krátce, poté co jsem pořídil C 100-400 II tak mně přišel zbytečný a i mně překážel a spoléhám tak čistě na stabilizaci toho objektivu a chodím bez monopodu.
Na stativu při focení hub a rostlin jsem stabilisaci vypínal, na monopodu ji měl vždy zapnutou a když v zimě fotím ze stativu u krmítka a používám pohyblivou hlavu tak tu stabilizaci mám zapnutou taky, ale mám lacinej stativ co se i trochu chvěje když pohybuju fotoaparátem.
Stabilizaci bych vypínal jen když fotíš něco statického (krajiny, rostliny, houby apod) přes samospoušť nebo to odpaluješ z ruky na dálku.Jinak vždy zapnout.
Canon 5D III,Canon 100-400 II, Canon TC 1,4 III, Canon 24/2,8 IS,Sigma 150/2,8 OS Macro
Blaník
VIP

Vlastním jménem: Martin Růžek

Monopod vs. Stativ

Příspěvekod lupiklv » 17 kvě 2019, 19:22

Super díky moc za odpovědi
lupiklv
vzácný host

Monopod vs. Stativ

Příspěvekod aqualife » 18 kvě 2019, 08:45

Také od určitého věku se monopod hodí k tomu, aby ses po focení zvedl ze země :-) Ale třeba i ke sklepání krasců z rozkvetlé třešně.
aqualife
VIP

Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Zpět na Stativy + hlavy