Dalekohledy

- dalekohledy, batohy, pomůcky a technické vychytávky...

Dalekohledy

Příspěvekod vla » 29 zář 2016, 17:16

Třeba na ptáky volím raději větší zvětšení, když už v 8x36 nerozeznám některé potřebné znaky pro určení 10x to ještě hravě zvládá. Jinak pro milovníky velkého pole je dobré tohle: http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... 26646.html. : D No, napsali jsme kolegovi každý své a konečné rozhodnutí je na jeho preferencích. :)
Uživatelský avatar
vla
zkušený protahující
 
Příspěvky: 316
Registrován: 27 kvě 2009, 07:14
Bydliště: Praha 6
Vlastním jménem: Vladimír Dráb

Dalekohledy

Příspěvekod warof » 29 zář 2016, 18:00

Děkuji všem za odpovědi,ale vůbec jste mi to kluci neulehčili. Možná jste na mě až moc velcí odborníci ( a teď to myslím v tom nejlepším smyslu slova ) :)
Pokusím se zjednodušit své požadavky. Chci koupit dalekohled, který bych se nebál svěřit k používání mým dětem (vím co ta moje omladina dokáže zničit nebo ztratit), proto jsem si dal limit přibližně 5000,- Využití většinou na rodinné výlety k vodě, do hor a volné přírody, ale taky do ZOO a podobné aktivity. Jo a taky bych chtěl po večerech šmírovat sousedku,ale to sem nepatří :D Proto se mi podle parametrů jako kompromis zamlouvá Prostaff 3s. Nevím zda je to za tu cenu dobrá volba a pokud ano, zda zvolit 8x42 nebo 10x42, který má taky slušné zorné pole (122/1000) při větším zvětšení, ale samozřejmě taky nižší světelnost.
Uživatelský avatar
warof
zatoulanec
 
Příspěvky: 3
Registrován: 27 zář 2016, 20:19

Dalekohledy

Příspěvekod Blaník » 30 zář 2016, 05:58

Warof: díky této větě kterou jsi napsal:

Pokusím se zjednodušit své požadavky. Chci koupit dalekohled, který bych se nebál svěřit k používání mým dětem (vím co ta moje omladina dokáže zničit nebo ztratit), proto jsem si dal limit přibližně 5000,- Využití většinou na rodinné výlety k vodě, do hor a volné přírody, ale taky do ZOO a podobné aktivity.

..............si myslím, že je úplně jedno co si koupíš.Prostě si něco kup, cokoliv.
Canon 5D III,Canon 100-400 II, Canon TC 1,4 III, Canon 24/2,8 IS,Sigma 150/2,8 OS Macro
Uživatelský avatar
Blaník
VIP
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 09 zář 2015, 12:28
Bydliště: Podblanicko
Vlastním jménem: Martin Růžek

Dalekohledy

Příspěvekod vla » 30 zář 2016, 07:26

Pokud je to univerzální na vše co píšeš, bylo by asi dobré volit to větší zorné pole. Já jsem radil trochu s prioritou WL, když jsme na tomto foru. Ale pro takovýto univerzál měl pravdu kolega :) Ale abys to neměl tak jednoznačné volil bych v tom případě s ohledem na váhu menší průměr, ale to už je na tobě. Pokud máš možnost vyzkoušení několika triedrů na jednom místě, nechal bych konečné rozhodnutí na vyzkoušení co ti nejlépe vyhovuje ergonomií.
Uživatelský avatar
vla
zkušený protahující
 
Příspěvky: 316
Registrován: 27 kvě 2009, 07:14
Bydliště: Praha 6
Vlastním jménem: Vladimír Dráb

Dalekohledy

Příspěvekod warof » 30 zář 2016, 09:26

Uznávám, ptát se na specializovaném fóru na vlastně úplně obyčejný dalekohled je trochu mimo mísu a nemůžu se divit reakci, které se mi dostalo od Blaníka. I tak si ale myslím, že i mezi levnějšími dalekohledy jsou rozdíly a není zase tak úplně jedno který koupím. Děkuji za vaše rady.
Uživatelský avatar
warof
zatoulanec
 
Příspěvky: 3
Registrován: 27 zář 2016, 20:19

Dalekohledy

Příspěvekod ptacatko1 » 30 zář 2016, 12:30

Myslím si,že dalekohled za 5000Kč, je dost drahá investice na běžné koukání. Rudolfa Linharta ,,studenta,, jsem kdysi potkal u Vrkoče, měl báječnej dalekohled. Za ne tak velký peníze, Obrátil bych se na něj. Osobně mám 10x56 dalekohled/8000Kč/ a při delším pozorování mě bolí oči. Podotýkám jsem už kapku starší, koukání po ptákov je už drogou.
Míra
Do 17.01 2010 Canon EOS 450, od 23.01.2010 Canon EOS 7D, objektiv 100-400 L IS, Velbon Sherpa 600R, blesk 540 EZ, fotokryt, trpělivost.......
Uživatelský avatar
ptacatko1
VIP
 
Příspěvky: 3609
Registrován: 05 čer 2009, 18:15
Bydliště: Znojmo
Vlastním jménem: Miroslav Stehlik

Dalekohledy

Příspěvekod valsidal » 02 říj 2016, 17:37

Taky jsem se tady nedávno vyptával na dalekohled (chtěl jsem monokulár, ale žádný mě nakonec nezaujal kvalitou) a nakonec koupil na takové to pokoukání za dobrého světla Nikon Sportstar 8x25 EX za 2300 Kč. Pro účely ZOO a výlety bych se nebál i té menší světelnosti. Je to malý a lehký univerzál se slušnou kvalitou obrazu. Výhodou je velké zorné pole 143/1000, takže ho mám za denního světla raději než světelnějšího monarcha. Hlavně se ale kamkoliv vejde a všude ho mám s sebou. Dalekohledy x42 x50 nebo větší se už pronesou.
Nikon Z8; Nikkor 200-500 f5,6 VR; Sigma 150 f2,8 marco + nějaké mikrofotografické vybavení
Saga 8x42 ED; Svbony 10x42 ED FlatField
Uživatelský avatar
valsidal
stálý
 
Příspěvky: 233
Registrován: 17 lis 2015, 11:53
Bydliště: Vysočina
Vlastním jménem: Láďa

Dalekohledy

Příspěvekod Siplace » 02 říj 2016, 17:52

Já mám tento a jsem spokojený. Lehký, kvalitní materiál a hezký obraz.... dá se sehnat kolem 5tis.

http://dalekohledy.heureka.cz/nikon-prostaff-7-8x42/#!o=2
Uživatelský avatar
Siplace
 

Dalekohledy

Příspěvekod martaan » 03 říj 2016, 15:10

Přeji hezký den,
pomohl by mi prosím někdo s výběrem obyčejného dalekohledu na pozorování ptáků tak do 3 tisíc? Jelikož to bude dárek pro přítelkyni, tak si ho bohužel nemůže vyzkoušet. Mě zaujali dalekohledy Nikon Aculon A211 10x42 nebo 10x50. Co na ně říkáte? Předem děkuji.
Uživatelský avatar
martaan
zatoulanec
 
Příspěvky: 1
Registrován: 03 říj 2016, 14:59

Dalekohledy

Příspěvekod shuttershooter » 03 říj 2016, 22:44

martaan píše:Přeji hezký den,
pomohl by mi prosím někdo s výběrem obyčejného dalekohledu na pozorování ptáků tak do 3 tisíc? Jelikož to bude dárek pro přítelkyni, tak si ho bohužel nemůže vyzkoušet. Mě zaujali dalekohledy Nikon Aculon A211 10x42 nebo 10x50. Co na ně říkáte? Předem děkuji.


Do třech tisíc je úplně jedno co pořídíte, doporučoval bych prostudovat celé vlákno od začátku.
Uživatelský avatar
shuttershooter
stálý
 
Příspěvky: 233
Registrován: 13 lis 2014, 10:36
Bydliště: Praha 6
Vlastním jménem: Michal Ninger

Dalekohledy

Příspěvekod milosza » 20 lis 2017, 17:54

Nemá někdo odzkoušeno? KENKO Lens2scope https://www.fotoskoda.cz/kenko-lens2sco ... tab/review
Nikon D7100, Nikon 105mm f/2,8 G AF-S Micro IF-ED VR, Nikon 50mm f/1,4 AF-S G, Raynox DCR-250 a MSN-202, Nikon TC-14E II, Nikon blesk SB-910, Manfrotto 055XPROB a MPMXPROA3, Gitzo GH2781QR
Uživatelský avatar
milosza
zimní host
 
Příspěvky: 50
Registrován: 29 led 2015, 09:29
Bydliště: Kladno
Vlastním jménem: Miloš Zábrodský

Dalekohledy

Příspěvekod zdenekbrtek » 20 lis 2017, 20:27

Mám ho a nahradí celkem slušně ve spojení s 5,6/400 stativák,
Uživatelský avatar
zdenekbrtek
VIP
 
Příspěvky: 2178
Registrován: 21 pro 2010, 12:47
Bydliště: Bystřice pod Hostýnem
Vlastním jménem: Zdeněk Kratochvíl

Dalekohledy

Příspěvekod milosza » 20 lis 2017, 22:15

zdenekbrtek: díky. Už jsem ho stejně objednal. Našel jsem za 3790Kč. Uvidím, jak to bude fungovat ve spojení 4/300.
Nikon D7100, Nikon 105mm f/2,8 G AF-S Micro IF-ED VR, Nikon 50mm f/1,4 AF-S G, Raynox DCR-250 a MSN-202, Nikon TC-14E II, Nikon blesk SB-910, Manfrotto 055XPROB a MPMXPROA3, Gitzo GH2781QR
Uživatelský avatar
milosza
zimní host
 
Příspěvky: 50
Registrován: 29 led 2015, 09:29
Bydliště: Kladno
Vlastním jménem: Miloš Zábrodský

Dalekohledy

Příspěvekod boruvka.kamcatska » 30 lis 2017, 20:05

Ahoj,

rozhoduji se o koupi nového dalekohledu a vzhledem k tomu, že Meopta nabízí záruku 30 let (po registraci), tak jsem chtěl zvolit právě tuto značku a připlatit si. V současné době mám Vanguard Endeavor 10x42 a zvažuji, že bych si pořídil Meostar B1 10x42 HD nebo B1 12x50 HD. Pokud bych koupil 10x42, tak bych Vanguarda prodal, pokud bych koupil o něco málo dražší 12x50, měl bych světelnější a prý i lepší a Vanguarda bych měl na kratší vzdálenost nebo na pozorování se širším zorným polem. Co byste zvolili vy?
Není lepší univerzál 10x42 HD než mít Vanguard 10x42 a B1 12x50 HD s tím, že bych častěji bral právě ten 12x50? Chtěl bych to na pozorování přírody, ptáků a savců a taky hodně na turistiku. Nevadí mi hmotnost kolem 1 kg a tyto dva dalekohledy se liší asi je 120g.

Díky moc
Uživatelský avatar
boruvka.kamcatska
zatoulanec
 
Příspěvky: 1
Registrován: 30 lis 2017, 19:55

Dalekohledy

Příspěvekod valsidal » 08 dub 2018, 21:46

Dovolím si toto vlákno oživit dotazem na zkušenosti zdejších.

Máte někdo zjušenosti s "lens2scope" adaptérem na teleobjektiv? Občas bych uvítal nějaké větší zvětšení, například prohlédnout kachny na velkém rybníku, kde bych viděl v takovém systému více, než je vidět s 500 mm teleobjektivem ze snímku na foťáku, nebo dalekohledem s 8x zvětšením.

Nepoužíváte někdo i jen obyčený adaptér Nikon f-mount -> 1,25" okulár? Jak daleko musí být okulár umístěn za objektivem, aby to celé fungovalo? Mám doma nějaké astronomické okuláry, třeba by to bylo levnější řešení než lens2scope.

Má někdo vyzkoušeno, jestli by byl pro tento účel vizuálního pozorování použitelný obraz i z levného zrcadlového objektivu? Samyang 500f6,3 a další spousta podobných, pro focení ale těžko použitelných objektivů?

Má někdo zkušenosti s pozorovacími dalekohledy typu Maksutov-Cassegrain? Například nejaký menší Celestron, nebo SkyWatcher s průměrem do 100 mm?

Díky za info,
Láďa
Nikon Z8; Nikkor 200-500 f5,6 VR; Sigma 150 f2,8 marco + nějaké mikrofotografické vybavení
Saga 8x42 ED; Svbony 10x42 ED FlatField
Uživatelský avatar
valsidal
stálý
 
Příspěvky: 233
Registrován: 17 lis 2015, 11:53
Bydliště: Vysočina
Vlastním jménem: Láďa

Dalekohledy

Příspěvekod vla » 09 dub 2018, 09:31

Maky jsou na to celkem dobře použitelné, nevýhodou je nepatrně menší kontrast oproti opravdovému pozorovacímu ED dalekohledu, ale rozhodně obrazová kvalita bude lepší než s achromatickým objektivem z důvodu minimální až žádné barevné vady. U nejmenších je okulár napevno a zpravidla nejde vyměnit, ( kutil zvládne vše). Pro řešení přímo astrookulár( lens scope dá správně orientovaný obraz), běžný okulár převrácený, někomu to nemusí vadit, jde o detaily pro určení a to lze i na obráceném obrázku. Pak máš k dispozici jen omezený prostor na instalaci okuláru do ohniska, takže jedině barlow em vytáhnout ohnisko a pak prismahranol, který obraz otočí a pak okulár. mechanicky to bude trošku komplikovanější, cenově nakonec asi neušetříš. Lens2scope mi přijde jako jednodušší a cenově srovnatelné, nasadíš a koukáš, nic nesestavuješ z několika kousků atd. Nevýhodou je, pokud nemáš zoom objektiv pevné zvětšení, protože 50x už je mnohdy moc, speciálně když zasvítí Sluníčko a obraz se znehodnotí chvěním vzduchu. Maky tyhle problémy řeší při malé velikosti celkem spolehlivě,cenově jsou do 5000 kč, mají proměnné zvětšení, jsou lehké, mají správně orientovaný obraz, když ho koupíš v konfiguraci "pozorovací dalekohled". Takže osobně bych volil toho MAKa. Pokud jezdíš někdy do Prahy, zastav se zde: http://www.supra-dalekohledy.cz/, pochybuji, žes kdy měl možnost spatřit lepšího obchodníka, má zkušenosti, radí opravdu to co potřebuješ a ne na čem vydělá, nechá tě do všeho kouknout, včetně dalších variant, o kterých zde nepíšeme atd. PS: vypadá to jako reklama, ale proto to opravdu nepíšu, kdo tuhle firmu zná ví o čem je řeč.
Uživatelský avatar
vla
zkušený protahující
 
Příspěvky: 316
Registrován: 27 kvě 2009, 07:14
Bydliště: Praha 6
Vlastním jménem: Vladimír Dráb

Dalekohledy

Příspěvekod Gigerich » 21 črc 2018, 13:41

Máte někdo zkušenosti s dalekohledy Canon IS? Případně, jak jsou na tom pro obrýleného uživatele? Zaujala mě u nich především eliminace stařeckého třesu, ale jak jsou na tom v ostatních parametrech ve srovnání s jinými značkami nevím.
Galerie fotek a také lokality na focení jsou k nalezení na webu www.fotodoma.cz
Uživatelský avatar
Gigerich
zkušený protahující
 
Příspěvky: 305
Registrován: 09 čer 2016, 18:37
Vlastním jménem: Pavel Gigerich

Dalekohledy

Příspěvekod Sierpe » 08 dub 2020, 14:04

Zdravím všechny. Vlastním dalekohled Nikon 10-22x50 CF Zoom Action VII není špatný ale vadí mě u něj jeho velikost a taky to že na delší ohniska je ta kvalita nic moc. Přemýšlím o Nikon Monarch 7 10x42. Chci se zeptat nemám s dalekohledy takové kvality zkušenosti. Opravdu bude optická kvalita znatelně lepší když je cena téměř 4 násobná :D ?
Canon EOS 7D Mark II, EOS 6D,
Canon 100-400mm f/4,5-5,6L IS II USM, Canon EF 24-70mm f/4,0 L IS USM, Canon 100mm f/2,8 L Macro IS USM, Canon 50mm f/1,4 USM
Vanguard Alta Pro 263AT + SBH-100, National Geographic 5738, Lowepro ProTactic 450AW
Uživatelský avatar
Sierpe
vzácný host
 
Příspěvky: 26
Registrován: 19 bře 2013, 20:18

Dalekohledy

Příspěvekod Mouka » 08 dub 2020, 14:56

V dalekohledech se nevyznám, ale jen jsem rychle kuknul na net. Co tak třeba Vortex? https://eshop.bestpatron.eu/dalekohled- ... -hd-10x42/
V různých testech vychází líp než ten Nikon. Mě by se u docela líbil :-)
Ale jak říkám, v tomhle jsem laik.
Uživatelský avatar
Mouka
VIP
 
Příspěvky: 2833
Registrován: 25 kvě 2009, 19:00
Bydliště: Ostrava
Vlastním jménem: Jan Moučka

Dalekohledy

Příspěvekod r1j1 » 08 dub 2020, 19:46

S Vortexem rozhodně chybu neuděláš jsou to dobré dalekohledy. Pro držení v ruce bych ti doporučil zvětšení 8-12x od 15x na horu už to chce dalekohled nějak stabilizovat, obraz se jinak dost chvěje.
Uživatelský avatar
r1j1
zkušený stálý
 
Příspěvky: 956
Registrován: 24 srp 2018, 18:04

Dalekohledy

Příspěvekod Photomecan » 09 dub 2020, 23:41

Monarch dobrý. Tak akorát na určení, dobře se nosí a obraz je jasný. Plněný dusíkem, pokud se nepletu, cena adekvátní. Když s tím nepraštíš o šutry, vydrží léta ...
Uživatelský avatar
Photomecan
administrátor
 
Příspěvky: 1582
Registrován: 24 kvě 2009, 16:25
Bydliště: Chomoutov, Olomouc. mob:602714676
Vlastním jménem: Martin Mecnarowski

Dalekohledy

Příspěvekod Sierpe » 10 dub 2020, 05:05

Tak nakonec rozhoduji mezi Nikon Monarch 10x42 HG nebo 10x42 MeoStar B1.1 HD . A tam už je to těžký nějaké zkušenosti prosím?
Canon EOS 7D Mark II, EOS 6D,
Canon 100-400mm f/4,5-5,6L IS II USM, Canon EF 24-70mm f/4,0 L IS USM, Canon 100mm f/2,8 L Macro IS USM, Canon 50mm f/1,4 USM
Vanguard Alta Pro 263AT + SBH-100, National Geographic 5738, Lowepro ProTactic 450AW
Uživatelský avatar
Sierpe
vzácný host
 
Příspěvky: 26
Registrován: 19 bře 2013, 20:18

Dalekohledy

Příspěvekod valsidal » 06 dub 2023, 21:40

Ahoj všem, udělal jsem si nedávno zajímavou zkušenost s dalekohledy a možná by stálo za to se zde o ní také podělit a tím i někoho nasměrovat k relativně levnému, ale kvalitnímu dalekohledu.

Delší dobu vlastním následující dalekohledy:
Nikon Monarch 8x36 DCF
Nikon Sportstar 8x25
Vortex solo 8x25
asi 25 let i Bresser Cobra 7x50

které jsem zatoužil doplnit něčím o něco větším s lepším kontrastema a ostřejším obrazem, než nabízí mé Nikony.

Pokus číslo jedna byla koupě Nikonu Monarch M7 10x42. Dalekohled překvapil o ten požadovaný kousek lepší kontrastem, ostrostí i když bylo ostrých jen cca 70 % průměru zorného pole, což bych asi přijal. Co nebylo akceptovatelné byla velmi rušivá barevná vada. Opravdu silné syté modré a žluté kontury na kontrastních předmětech. Takže po krátkém přemýšlení šel zase zpátky v 14 denní lhůtě po nákupu. Za ty peníze mě rozhodně nepřesvědčil. Aberace mi opravdu hodně vadila při pohledu něčím za 13k. Jeden ED člen tedy nic neřeší.

Kudy dál? Nikon HG? Ten má navíc i rovnač pole a měl by být lepší, ale za cenu, která se mi už moc nelíbila. Takže tudy taky ne.

Kamarád mě krátce před koupí M7 inspiroval po poohlédnutí se po něčem od zde méně známých výrobců optiky z asie. Nakonec jsem se díky němu dostal k tipu na dalekohled Saga double ED 8x42, který měl výborné recenze a sliboval papírově zajímavou optiku s dvěma ED optickámi členy. Když jsem viděl že byl na Aliexpresu v akci za velmi rozumných 3500 Kč, kopil jsem ho a netrpělivě čekal, co mi přijde.
No nebudu vás napínat, přišlo něco, co bylo z pohledu mechaniky na ca 80 % Nikonu Monarch M7 (ten má lepší tvar očnic a rychlejší převod pro ostření, lepší velké krytky), ale co ho opticky strčilo po všech stránkách do kapsy. Podobně kontrastní a velmi ostrý obraz doplněný velmi dobře kompenzovanou barevnou vadou. Ta je sice v extrémech patrná, ale jen jako málo sytá, tenká linka pouze na velkých kontrastech a především nijak neruší a nevadí při pozorovnání. Za ty peníze mi spadla brada. Rozhodně jsem z něj nadšený a je neuvěřitelné, že něco takového je k mání za tyto peníze.


A protože jsem si řekl, že by si to zasloužilo i něco kompaktnějšího jako náhrada za můj rozpadající se Monarch 8x36 DCF (nevím jestli jste na to někdo také narazil, ale jeho guma na povrchnu těla se postupem času stala takovou lehce lepivou a začala se rozpadat, křehnout a odlupovat i když byl uskladněn v poudře, v suché skříni společně s fototechnikou). Vytipoval jsem si tedy další sympatický dalekohled a tím je SVBONY SV202 velikosti 8x32 v akci za 2500 Kč. Mechanické zpracování bez výhrad a opticky je o kus lepší než Monarch DCF. Je především ostřejší, kontrastnější a co se týče barevné vady, té si lze lehce všimnout jen na extrímních kontrastech. Dnes jsem jí zkoušel tentokrát neúspěšně hledat na sousedově anténně proti jasné slunečné obloze - ale párkrát jsem jí už i zahlédl, takže i tady existuje, ale nestojí za to se o ní vůbec bavit. Za ty peníze je to opět velká paráda i když je ostrostí o malý kousek pod výše uvedenou 8x42, ale stále bezpečně nad oběma mými Nikony.


Třeba toto pomůže někomu dalšímu k podobné koupi a ke spokojenosti. Jo abych nezapomněl, oba dalekohledy jsou vodotěsné a plněné duskíkem s výcenásobnými antireflexními vrstvami na všech optických prvcích (SMC).

Možná že tento příběh bude mít ještě i nějaké další pokračování, ale nechtěl bych zatím předbíhat. Té optiky je doma už docela dost a zatím si své choutky na nějaký dalekohled nejspíš 10x42 s rovnačem pole (flat field) nechávám stranou.. Především i proto, že by už byl nad 150 € a přibylo by tím pádem k ceně i výpalné státu v podobě CLA. DPH je u nákupu z Aliexpresu hrazeno přímo, takže u nákupů do 150 € žádné další poplatky nejsou účtovány. Flat field dalekohledy jsou i z číny minimálně za 10k, ale pokud by měly být na optické úrovni zavedených značek s cenovkou 25k plus, pak by nebylo taky nad čím váhat..
Přílohy
Nikon Z8; Nikkor 200-500 f5,6 VR; Sigma 150 f2,8 marco + nějaké mikrofotografické vybavení
Saga 8x42 ED; Svbony 10x42 ED FlatField
Uživatelský avatar
valsidal
stálý
 
Příspěvky: 233
Registrován: 17 lis 2015, 11:53
Bydliště: Vysočina
Vlastním jménem: Láďa

Dalekohledy

Příspěvekod duffa » 09 dub 2023, 21:42

Díky za info, to zní docela zajímavě. Já mám taky dalekohled od číňana, nějaký relativně levný a hlavně celkem kompaktní 8x32, vyloženě jenom na tahání v batohu, a jsem s ním docela spokojený. Ale něco lepšího by se občas hodilo, tak díky za tip.
http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1669
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

Předchozí

Zpět na Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník