Dalekohled - koupě

- dalekohledy, batohy, pomůcky a technické vychytávky...

Dalekohled - koupě

Příspěvekod Tety17 » 22 srp 2018, 21:01

Dobrý den,
chtěl bych si pořídit binokulární dalekohled. Jsem ale neznalý problematice a potřeboval bych poradit s výběrem. Sloužil by převážně na amatérské pozorování přírody atd.
Do oka mi padl tento kousek:https://www.topoptika.cz/binokularni-dalekohledy/dalekohled-nikon-monarch-5-10x42
Poradil by mi někdo zda je to kvalitní a vhodný dalekohled? Popřípadě by navrhl alternativu?
Děkuji
Uživatelský avatar
Tety17
zatoulanec
 
Příspěvky: 2
Registrován: 22 srp 2018, 20:56
Vlastním jménem: Vladan

Dalekohled - koupě

Příspěvekod Ritchi » 23 srp 2018, 10:57

Tety17 píše:Dobrý den,
chtěl bych si pořídit binokulární dalekohled. Jsem ale neznalý problematice a potřeboval bych poradit s výběrem. Sloužil by převážně na amatérské pozorování přírody atd.
Do oka mi padl tento kousek:https://www.topoptika.cz/binokularni-dalekohledy/dalekohled-nikon-monarch-5-10x42
Poradil by mi někdo zda je to kvalitní a vhodný dalekohled? Popřípadě by navrhl alternativu?
Děkuji


Alternativu bych asi nehledal. Monarch je na tom v poměru kvalita / výkon velice dobře. Mám monarch 5 už pár sezon a asi pořídím další protoze po temer kazdodenim pouzivani uz je dost jetý.
Jen bývá problém u očnic. Jak se tam dostane časem prach a pisek, tak se zaseknou a je po srandě. Samozřejmè to jde reklamovat, tak nekupuj bez záruky.
Jinak ten problém s očnicami asi není jen a pouze problém nikonu.
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1676
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Dalekohled - koupě

Příspěvekod Tety17 » 23 srp 2018, 12:10

Dobře, super. Zajdu do kamenného obchodu a vyzkouším. Pokud bude sedět kupuji :). Díky za názor.
Uživatelský avatar
Tety17
zatoulanec
 
Příspěvky: 2
Registrován: 22 srp 2018, 20:56
Vlastním jménem: Vladan

Dalekohled - koupě

Příspěvekod Ritchi » 23 srp 2018, 15:45

Tety17 píše:Dobře, super. Zajdu do kamenného obchodu a vyzkouším. Pokud bude sedět kupuji :). Díky za názor.


Za málo, jinak dobře zvaž jestli zvetseni 10x nebo 8x. Já dal přednost osmičce kvuli světwlnosti a zornému poli. V lese nebo na večerní pozorování se to hodí.
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1676
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Dalekohled - koupě

Příspěvekod aqualife » 13 kvě 2019, 08:38

Zdravím. Nejsem birdwatcher. jen bych chtěl něco abych rozeznal pěvce trochu na dálku (třeba sledovat kam zalétává bramborníček) a nebylo to drahé.
Je tohle vhodná volba?
https://www.megapixel.cz/nikon-aculon-a211-10x50
https://www.megapixel.cz/nikon-aculon-a211-12x50
Uživatelský avatar
aqualife
VIP
 
Příspěvky: 3253
Registrován: 30 kvě 2014, 14:41
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Karel Zahrádka

Dalekohled - koupě

Příspěvekod makara » 13 kvě 2019, 17:43

ak chces, nejaky dobry v pomere cena/vykon tak najlepsie su natom deltaoptical dalekohlady ... napr. https://dalekohledy.heureka.cz/delta-op ... -ii-12x50/
ja mam 10x50mm a pouzivam ho asi 2 roky , je to super volba ... je aj vodotesny a naplneny dusikom .. takze sa nemusis obavat ziadneho zleho pocasia ...
www.WildLifeBlog.eu Nikon Z6 / Z50 + Nikon 400mm F/2.8E FL + Sigma 70-200mm F/2.8 Sport
Uživatelský avatar
makara
zkušený běžný
 
Příspěvky: 575
Registrován: 21 led 2017, 14:17
Vlastním jménem: Lubomir Novak

Dalekohled - koupě

Příspěvekod Klaca » 06 lis 2019, 20:43

Navazu na tohle tema. Dospel jsem k nazoru, ze by se mi taky nejakej dalekohled hodil :) Neco ne moc velkyho, co muzu vzit s sebou kdyz jdu ven treba se psem. Chodim okolo rybniku, kde toho poletuje pomerne dost.
Uvitam kazdou radu, neco jsem nacetl, ale az na deduv starej sovetskej dalekohled mam nulovou praktickou zkusenost. Staci zvetseni 10x? Lepsi vic/ min? Prumer ocnic/ svetelnost? Mate nekdo dalekohled se stabilizaci? Je to dobra vec, nebo zbytecnej luxus?
...mam moznost vzit stabilizovany kenko 10x30 za firemni benefity, kde me netrapi cena. Nebo pak klasicky koupit neco normalniho, kde bych za to asi nechtel vyhodit tolik...
Uživatelský avatar
Klaca
VIP
 
Příspěvky: 1081
Registrován: 04 lis 2012, 16:34
Bydliště: Říčany
Vlastním jménem: Tomáš

Dalekohled - koupě

Příspěvekod Vlatoman » 08 lis 2019, 22:05

V tomhle těžko radit, já mám Nikon 12 x 50 a jsem s ním spokojený. Ale je celkem těžký a velký.

Ale třeba ti pomůže tohle, používají je ptáčkaři:
https://birdwatching.cz/birdwatcherova- ... r-hd-10x50
https://birdwatching.cz/birdwatcherova- ... -kowa-8x30
Uživatelský avatar
Vlatoman
běžný
 
Příspěvky: 176
Registrován: 10 zář 2012, 12:56
Bydliště: Most
Vlastním jménem: Vladimír Toman

Dalekohled - koupě

Příspěvekod valsidal » 09 lis 2019, 21:55

Mám několik dalekohledů (7*50, 8*36, 8*25) a kvůli velikosti mám asi nejraději ten nejmenší, tak ho můžu vřele doporučit na takové to příležitosné pokoukání při procházkách. Je to Nikon Sportstar DCF EX 8x25. Má velké zorné pole a krom světelnosti optickou kvalitou nezaostává za druhým v pořadí, za Monarchem. Ten také určitě můžu doporučit.

Doplnění:
Ten 7*50 je opticky špičkový, ale kvůli váze a velikosti je už řadu let jen ve skříni doma. Kdysi dávno jsem měl ruský Sotem 10x50, zakoupený někdy těsně po plyšáku, o který jsem po pár letech přišel. Dodnes na něj v dobrém vzpomínám pro ukázkovou ostrost, kterou měl. Dnes už ale vím, že se s takhle velkým dalekohledem nechci nosit někde při výšlapu v alpách.

Tip na úpravu očnic u Sportstaru:
Jo a pro majitele této řady dalekohledů ještě uvedu jeden tip na "zvýšení" komfortu užívání. Možná to někomu nevadí, ale osobně nemám rád systém výsuvných očnic. Aby zůstaly očnice vždy plně vysunuté a nevracely se náhodně do zatažené polohy, ustříhl jsem cca 5 mm vysoký kroužek z duše silničního kola a navlékl do zůžení mezi očnici a tělo dalekohledu. Očnici teď nelze zatáhnout, což bylo mojim cílem. Třeba to někoho také zlobí a toto pomůže jako zlešovák.
Naposledy upravil valsidal dne 09 lis 2019, 22:14, celkově upraveno 1
Nikon Z8; Nikkor 200-500 f5,6 VR; Sigma 150 f2,8 marco + nějaké mikrofotografické vybavení
Saga 8x42 ED
Uživatelský avatar
valsidal
stálý
 
Příspěvky: 233
Registrován: 17 lis 2015, 11:53
Bydliště: Vysočina
Vlastním jménem: Láďa

Dalekohled - koupě

Příspěvekod Lesochod » 09 lis 2019, 22:13

Před nedávnem jsem srovnával svůj Nikon Monarch 12x50 s kamarádovým N M 8x42 a myslím, že ideální by bylo něco uprostřed - 10 x 42...
Uživatelský avatar
Lesochod
VIP
 
Příspěvky: 1230
Registrován: 17 úno 2017, 23:25
Bydliště: Znojmo-Načeratice, Eppingen
Vlastním jménem: Jan Okénka

Dalekohled - koupě

Příspěvekod Ritchi » 12 lis 2019, 20:49

Klaca píše:Navazu na tohle tema. Dospel jsem k nazoru, ze by se mi taky nejakej dalekohled hodil :) Neco ne moc velkyho, co muzu vzit s sebou kdyz jdu ven treba se psem. Chodim okolo rybniku, kde toho poletuje pomerne dost.
Uvitam kazdou radu, neco jsem nacetl, ale az na deduv starej sovetskej dalekohled mam nulovou praktickou zkusenost. Staci zvetseni 10x? Lepsi vic/ min? Prumer ocnic/ svetelnost? Mate nekdo dalekohled se stabilizaci? Je to dobra vec, nebo zbytecnej luxus?
...mam moznost vzit stabilizovany kenko 10x30 za firemni benefity, kde me netrapi cena. Nebo pak klasicky koupit neco normalniho, kde bych za to asi nechtel vyhodit tolik...



Ahoj, jen ve zkratce. Doporučuju klasiku zvětšení 7 až 10 X... Já používám Nikon Monarch 8X42, což je pro mě parametry ideál, protože mám dostatek světla i na pozorování v horších světelných podmínkách (večerní pozorování, v lese apod.) Pokud jednou za čas chceš vidět jen něco dál třeba na vodě, tak si vem 10 - 12 X zvětšení. Dál bych nešel, protože už to žere moc světla. Hlavně prosím neber dalekohled se zoomem, stabilizací a dalšíma prkotinama.
Průměr očnic - držel bych se klasiky 40-50mm.

Co často vídám u kolegů ptáčkařů : Nikon řada Monarch, Vortex (kvalita/cena např. řada Diamondback), Kowa, hodně oblíbená je Meopta. Záleží samozřejmě kolik chceš investovat, ale uvědom si, že je to investice na dlouhou dobu, takže nemá moc smysl kupovat dalekohled za pár šušňů, který má světelnost v háji a akorát si budeš kazit oči.
Nikon D7200, Tamron SP 150-600mm, Sigma 150/2,8 OS
Uživatelský avatar
Ritchi
VIP
 
Příspěvky: 1676
Registrován: 07 lis 2010, 14:49
Bydliště: Hodonín
Vlastním jménem: Ondřej Ryška

Dalekohled - koupě

Příspěvekod Ymi » 13 lis 2019, 08:27

Já mám N Prostaff 7s 10x42 a plně mi vyhovuje. A je vodotěsný, což jsem si i otestoval v rybníku :)
Nikon D750/D700, Nikkor 400/3,5, Nikkor 105/2,8 VR a další udělátka... nově N 200-500
https://ymiprvni.wixsite.com/mysite
Uživatelský avatar
Ymi
VIP
 
Příspěvky: 1320
Registrován: 15 kvě 2013, 13:35
Bydliště: Praha
Vlastním jménem: Jaroslav Fojt

Dalekohled - koupě

Příspěvekod ladysk » 13 lis 2019, 11:30

Jo, tyhle cílený testy sloužící výhradně k ověření papírových vlastností výrobků jsou fajn ...
Uživatelský avatar
ladysk
VIP
 
Příspěvky: 3611
Registrován: 27 kvě 2012, 19:34
Bydliště: Hradec Králové

Dalekohled - koupě

Příspěvekod duffa » 13 lis 2019, 11:38

Jen taková poznámka - když jsem vybíral dalekohled, tak jsem dlouho váhal nad průměrem čoček. Větší průměr = větší světelnost, ale taky větší velikost a váha. A já chtěl něco, co se mi vleze do fotobatohu, ale zase jsem nechtěl obětovat světelnost. No a pak jsem se dočetl, že u zornice lidského oka se s věkem dost snižuje schopnost roztažení, takže je sice krásný, že má dalekohled velikost výstupní pupily třeba 7mm, ale to plně využije tak 20ti letý jinoch. Takže jsem ve svém pokročilém věku nakonec vzal menší průměr, protože větší světelnost bych stejně nepoznal.
http://duffa.zonerama.com | Sony A7III | Sony 200-600
Uživatelský avatar
duffa
VIP
 
Příspěvky: 1898
Registrován: 31 kvě 2012, 10:48
Bydliště: Brno
Vlastním jménem: Dušan Doležal

Dalekohled - koupě

Příspěvekod Klaca » 13 lis 2019, 19:52

Díky moc za nasměrování. Vidím to na 8-10x42 s cenovkou okolo 6k - z toho mi vypadly entry-level modely od Nikonu nebo Vortexu. Zajdu někam, kde se dají vyzkoušet a dle toho pořídím.
Uživatelský avatar
Klaca
VIP
 
Příspěvky: 1081
Registrován: 04 lis 2012, 16:34
Bydliště: Říčany
Vlastním jménem: Tomáš


Zpět na Příslušenství

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků